6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

Ashensori më i lartë në botë brenda në natyrë (FOTOT)

Duhen Lexuar

Ashensori më i lartë në botë në natyrë mund të jetë dy dekada i vjetër, por ai mbetet po aq i popullarizuar si kurrë më parë, duke ofruar pamje të shpejta dhe pa mundim të një parku kombëtar që shumë besojnë se frymëzoi peizazhin e jashtëzakonshëm të filmit “Avatar” të vitit 2009.

Parku Kombëtar Pyjor Zhangjiajie në Hunan, Kinë është i famshëm për formacionet karstike të larta, të ngjashme me shtylla dhe ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me peizazhin lundrues të Pandorës së botës së huaj, e cila luan një rol kryesor në film.

Ashensori Bailong prej xhami 326 metra i gjatë u ndërtua në faqen e një shkëmbi në parkun kombëtar dhe ofron pamje mahnitëse të formacioneve karstike.

Ai përbëhet nga tre ashensorë dykatësh, secili prej të cilëve mund të transportojë deri në 46 vizitorë në mal në më pak se dy minuta për udhëtim.

Ashensori shërben si portë për në disa nga atraksionet kryesore të parkut duke përfshirë Golden Whip Stream, malin Tianzi dhe pamjet e Shtyllës Jugore të Parajsës — e cila më vonë u quajt “Mali Hallelujah” për nder të maleve lundruese të regjisorit “Avatar”, James Cameron. Përndryshe, vizitorët mund të ecin në mal, që zgjat rreth 2.5 orë.

E përfunduar në 2002 me një çmim të lartë prej 180 milionë RMB (26 milionë dollarë), ashensori nuk është ‘duartrokitur’ gjithmonë. Ekspertët dhe studiuesit vendas fillimisht kritikuan projektin, duke thënë se ndërtimi i Ashensorit Bailong, i cili filloi në 1999, dëmtoi peizazhin natyror.

I rënduar nga debatet dhe shqetësimet e sigurisë, operacionet e ashensorit u ndaluan tre muaj pasi u hap për herë të parë. U diskutua për prishjen, por ashensori përfundoi duke u rihapur 10 muaj më vonë – një sagë e dokumentuar nga transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV.

Rreth 20 vjet pas hapjes së tij, Ashensori Bailong ka provuar të jetë një nga atraksionet më të nxehta në park, duke transportuar më shumë se 60 milionë turistë në dy dekadat e fundit.

Zhangjiajie është gjithashtu shtëpia e kërcimit ne ajër më e lartë në botë, e cila ndodhet në urën e famshme Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge, dikur ura më e lartë dhe më e gjatë e qelqit e këtij lloji kur u hap në 2016.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit