12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Japonia përgatitet të shkarkojë ujin nga uzina e Fukushimës në det!

Duhen Lexuar

11 vjet pas katastrofës së Fukushimës, Japonia po punon shumë për të kapërcyer sfidat e paraqitura nga uji i saj. Që nga cunami i Tohokut të 11 marsit 2011, Japonia ka çmontuar dhe dekontaminuar termocentralin bërthamor, i cili pritet të zgjasë 30 deri në 40 vjet.

Tani, uzina duhet të zbrazë urgjentisht rezervuarët e ujit. Ky ujë trajtohet në ALPS, një njësi e projektuar posaçërisht për Fukushimën. Ai largon pothuajse të gjitha substancat radioaktive. Më pas, uji i trajtuar ruhet në një mijë rezervuarë, por ato kanë arritur kapacitetin e tyre maksimal. Vitin e ardhshëm, Japonia do të lëshojë ujin e trajtuar në det.

Megjithatë, një sasi e vogël e substancës radioaktive, e quajtur tritium, mbetet ende, pasi është e pandashme nga uji.

90,000 mostra të ujit të trajtuar analizohen në laborator çdo vit në përgatitje për hollimin në det. Pas një trajtimi të dytë në ALPS, uji do të shkarkohet në det nëpërmjet një tuneli, i cili është një kilometër i gjatë dhe i ndërtuar në një thellësi prej 16 metrash. Tuneli pritet të përfundojë pranverën e ardhshme.

Pas kapjes ditore, në këtë laborator në port analizohet nga një peshk nga çdo specie. Gjithçka monitorohet. Nga 63 speciet e testuara, asnjë prej tyre nuk kishte asnjë gjurmë radioaktiviteti. Kjo do të thotë se të gjitha janë në shitje.

Në një vit, vetëm një herë një peshk ka kaluar fazën e autorizuar. Kjo fazë është vendosur rreptësisht në 50 bequerel në Fukushima, ndërsa standardi ndërkombëtar lejon 1000 bequerel. Monitorimi do të vazhdojë edhe pas shkarkimit të ujit. Autoritetet përsërisin se doza e tritiumit të lëshuar nuk do të jetë e rrezikshme.

22 terabecquerel do të lëshohen çdo vit — që përbën shumë më pak se shumica e termocentraleve në botë. Vendi i ripërpunimit të mbetjeve në La Hague në Francë lëshon më shumë se 11,000 terabecquerel çdo vit.

Kundërshtarët thonë se tritiumi nga një aksident bërthamor është më i rrezikshëm. Por një shkencëtar francez që ka vizituar 30 herë zonën e Fukushimës këmbëngul se kjo nuk është e vërtetë. Qeveria japoneze është e kënaqur që Britania e Madhe hoqi kufizimet e importit të produkteve nga rajoni qershorin e kaluar, duke treguar një shenjë besimi të rinovuar, pas vitesh përpjekjesh nga Japonia.

Shkarkimi i parë duhet të bëhet vitin e ardhshëm. Japonia po bën gjithçka që është e mundur për ta bërë këtë operacion të suksesshëm dhe për të mbrojtur banorët dhe mjedisin. Është hapi i fundit në rindërtimin e një rajoni që beson në të ardhmen e tij.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit