16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Lundrim për 3 vjet e gjysëm nëpër botë – Pasagjerët do të vizitojnë 147 vende

Duhen Lexuar

Lundrimi trevjeçar, që ishte planifikuar të zhvillohej në bordin e ‘Life at Sea Cruises’, u anulua për shkak të çështjeve të sigurisë. Megjithatë, një ide e tillë nuk u braktis, kështu që pasardhësi i tij arrin të marrë udhëtarët në një udhëtim edhe më të gjatë.

‘Villa Vie Residences’, një startup afatgjatë i lundrimit, ka konfirmuar blerjen e një anijeje për lundrimin e saj trevjeçar e gjysmë rreth botës. Nisja është planifikuar për në maj 2024 dhe udhëtimi do të zgjasë deri në 1300 ditë.

Anija është ndërtuar në vitin 1993, por është rinovuar dhe modernizuar me kalimin e viteve. Ka një kapacitet prej 924 personash në 485 kabina, dhe madhësia relativisht e vogël do të thotë se mund të përshtatet pothuajse kudo.

Anija do të ketë tetë kuverta, një shëtitore dhe një pishinë të madhe. Gjithashtu do të ketë tre restorante, tetë bare dhe katër sallone, si dhe një spa, palestër, bibliotekë dhe qendër mjekësore. Do të ketë gjithçka që ka një anije e madhe turistike, vetëm se do të ofrojë një përvojë udhëtimi pak më intime.

Pasagjerët që nisin një lundrim 1301-ditor do të vizitojnë 147 vende dhe 425 porte. Ata do të kenë internet me shpejtësi të lartë dhe lehtësira të tjera për t’i bërë të ndjehen si në shtëpinë e tyre. Ka edhe programe golfi në bord dhe ekskursione që premtojnë aventura.

Qëndrimi në porte do të variojë nga dy deri në shtatë ditë. Pasagjerët do të kenë mundësinë të njohin më mirë qytetin, në vend të praktikës aktuale ku pasagjerët janë vetëm për disa orë në qytetet portuale. Kabinat e brendshme dhe të jashtme janë në dispozicion të pasagjerëve: 89 dollarë në ditë, pra 97.455 dollarë për një qëndrim tre vjeçar. Të jashtmet janë 119 dollarë për person në ditë.

Ekziston edhe mundësia e blerjes së kabinave. Blerja përfshin pagesën 99.000 dollarë për pjesën e brendshme, 149.000 dollarë për pjesën e jashtme dhe 249.000 dollarë për kabinën e ballkonit. Më pas, pronarët duhet të paguajnë tarifa mujore prej 1.750 dollarë, 2.500 dollarë ose 4.000 dollarë.

Dorina Kurtaj /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications