Home Turizmi Pushime pa problemin e vizave: Cilat vende mund të vizitojnë europianët më gjatë?

Pushime pa problemin e vizave: Cilat vende mund të vizitojnë europianët më gjatë?

0
Pushime pa problemin e vizave: Cilat vende mund të vizitojnë europianët më gjatë?

Europianët janë me fat që mbajnë disa nga pasaportat më të fuqishme në botë. Dhjetëra vende nga Brazili në Japoni kanë nënshkruar marrëveshje për heqjen e vizave me vendet e BE-së, duke lejuar pushime pa probleme deri në 90 ditë. Këto tetë vende ofrojnë vizat turistike më bujare për qytetarët e BE-së.

  1. Fixhi: Vizitoni rreth qindra ishuj për katër muaj

Nëse vërtet dëshironi të largoheni nga e gjithë kjo për një kohë, drejtohuni në Fixhi, ku qytetarët e BE-së mund të qëndrojnë për katër muaj të lumtur. I njohur për plazhet e tij të pacenuara dhe vendet e mbushura me zhytje, arkipelagu i Paqësorit Jugor është vendi i përsosur për t’u çlodhur dhe për t’u qetësuar. Pasi të jeni lodhur në ishujt më të mëdhenj të Vanua Levu dhe Viti Levu, ka edhe 300 të tjerë për të eksploruar.

  1. Armenia: Ngjituni maleve biblike dhe pini raki vendase për gjashtë muaj

Mbajtësit e pasaportave të BE-së mund të kalojnë 180 ditë në vit në Armeni pa viza. Vendi pa dalje në det është një vizitë e domosdoshme për adhuruesit e historisë, të cilët mund të eksplorojnë gjithçka nga kompleksi mesjetar i Manastirit Haghpat të listuar në UNESCO deri te Katedralja Zvartnots e shekullit të 7-të. Është gjithashtu e mbushur me peizazhe natyrore mahnitëse, nga liqeni paqësor Sevan deri në malin biblik Ararat. Vera e prodhuar në vend dhe rakia e pjekur nga lisi do t’ju shuajnë etjen gjatë gjithë udhëtimit tuaj.

5-6. Meksika dhe Panamaja: Merrni një pushim njëvjeçar në Amerikën Qendrore

Si Meksika ashtu edhe Panamaja u ofrojnë qytetarëve të BE-së një vizë 180-ditore, që do të thotë se ju mund të vizitoni të dy vendet në të njëjtin udhëtim dhe të largoheni për një vit të tërë. Shkoni përtej qytetit të festës së Meksikës Kankun dhe do të shpërbleheni me cenotat vezulluese të Tulumit, rrënojat Mayan të Gadishullit Jukatan dhe skenën e gjallë të artit të Mexico City. Drejtohuni në jug të Panamasë për të pushuar në plazhet me rërë të bardhë të ishujve San Blas dhe zipline mbi xhunglën e harlisur në Parkun Kombëtar Volcan Baru.

  1. MB: Kombinoni biznesin dhe udhëtimin për gjashtë muaj

Pavarësisht Brexit-it, mbajtësit e pasaportave të BE-së ende mund të vizitojnë Mbretërinë e Bashkuar për një periudhë të zgjatur deri në gjashtë muaj pa vizë. Gjatë kësaj kohe, ju lejohet të merrni pjesë në takime biznesi, ngjarje dhe konferenca – duke e bërë atë destinacionin ideal për të kombinuar punën dhe kohën e lirë. Qyteti i përhapur i Londrës mund t’ju mbajë të zënë për të gjithë periudhën – megjithëse do t’ju duhet një buxhet i shëndetshëm. Kur është koha për të kursyer para, drejtohuni në veri drejt kryeqyteteve kulturore si Mançesteri dhe Liverpooli ose bëni një udhëtim piktoresk kampingu në Lake District ose Uells.

  1. Kanada: Kërcim mes kulturës dhe natyrës për gjashtë muaj

Qytetarët e BE-së mund të vizitojnë Kanadanë pa viza deri në gjashtë muaj – gjithçka që duhet të bëni është të plotësoni një Autorizim Elektronik të Udhëtimit (eTA) me një kosto prej 7 $ CAD (5 €) përpara udhëtimit tuaj. Nuk do ta keni problem të mbushni kohën tuaj në vendin e gjerë, i cili është i mbushur me qytete dinamike dhe peizazhe natyrore të lë pa frymë. Udhëtarët aktivë mund të ecin në shkëmbinjtë kanadezë ose të bëjnë ski në Whistler. Të shijuarit mund të mbushen në Toronto, ndërsa adhuruesit e muzikës do të duan të hyjnë në Festivalin e Xhazit të Montrealit. Ose për më të mirën e të dy botëve, drejtohuni në Vankuver, ku malet, plazhet dhe pyjet rrethojnë një metropol plot lëvizje.

  1. Peru: Ndjek ujëvarat dhe shtigjet e Inkave për gjashtë muaj

Qytetarët e BE-së mund të qëndrojnë në Peru pa vizë për 183 ditë. Pas një vizite të detyrueshme në Machu Picchu, shtegu Inca i maleve të Andeve ofron shumë më tepër për të eksploruar. Ekziston një kufi në numrin ditor të lejeve të dhëna për të hyrë në shteg, por me gjashtë muaj të lirë do të keni mjaft kohë për të siguruar vendin tuaj. Perusë nuk i mungojnë pamjet, nga mali mistik i Ylberit deri te liqeni i qetë Titicaca dhe ujëvara madhështore Gocta.

  1. Gjeorgjia: Eksploroni malet dhe plazhet e Detit të Zi deri në një vit

Gjeorgjia është në një mision për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian, por kufijtë e saj tashmë janë të hapur për qytetarët e BE-së. Kombi i vogël ofron qëndrime pa viza për një vit pothuajse 100 vendeve, përfshirë ato në BE. Kjo ju jep mjaft kohë për të ecur në malet e Kaukazit, të mbushura me fshatra piktoreskë dhe kulla vrojtimi mesjetare. Më pas, bëni një pushim të fituar me vështirësi në plazhet e bregut të Detit të Zi, përpara se të niseni për në kryeqytetin Tbilisi, ku përplasen arkitektura përrallore dhe magazinat e rindërtuara.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.