30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Mikrokombi ballkanik bëhet vendi i parë që ndërtohet në metaverse – Çfarë është Liberland (FOTOT)

Duhen Lexuar

Çfarë kanë të përbashkët një rrip toke të braktisur, një ish politikan çek dhe realiteti virtual (VR)? Përgjigja është mikrokombi i vetëshpallur ballkanik i Liberland.

I themeluar për herë të parë në 2015, ai është e gatshëm të çojë më tej ambiciet e tij të shtetësisë me zhvillimin e një metaversi krejt të ri. Liberland do të jetë vendi i parë që do të ndërtohet dhe do të banohet në botën virtuale i pari në pritje të realizimit të tij në jetën reale.

Për më tepër, firma arkitekturore me famë botërore, Zaha Hadid Architects, ka punuar në një vizion për një qytet virtual që do të sigurojë një shtëpi për radhët e mëdha të qytetarëve të vendit. Edhe pse nuk është një vend i njohur zyrtarisht, Liberland ka 7,000 banorë të miratuar me 700,000 aplikime të tjera për shtetësi në proces.

I lidhur mes Serbisë dhe Kroacisë, territori prej 7 km2 – që është më i madh se qyteti i Vatikanit apo Monako, është tokë e diskutueshme dhe e pretenduar nga asnjë vend. Liberland ka rritur në mënyrë të qëndrueshme reputacionin e tij ndërkombëtar që nga themelimi i tij nga ish-deputeti çek – dhe presidenti aktual i mikrokombit – Vit Jedlička dhe partnerja e tij Jana Markovicova.

Përpara vitit 2015, libertariani Jedlička kishte punuar në vendin e tij për të krijuar atë që ai e parashikonte si një shoqëri të re, e cila nuk ishte e penguar nga veshjet e së vjetrës. Pavarësisht përpjekjeve të mëdha, ai hasi shumë pengesa.

Pasi, ky mendim radikal dhe frymëzues mori vend, çifti fjalë për fjalë iu drejtua Google për të kërkuar tokë që mund t’i shërbente qëllimit të tyre. Rezultati ishte një copë toke e harruar në bregun perëndimor të Danubit dhe kështu lindi një komb i ri, Republika e Lirë e Liberland.

Që nga shpërbërja e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë, një mosmarrëveshje kufitare ka ekzistuar midis Kroacisë dhe Serbisë, me të dyja palët që paraqesin pretendime kontradiktore për territore të ndryshme përgjatë Danubit.

Megjithatë, zona Jedlička e gjetur përgjatë bregut perëndimor të lumit nuk ishte pretenduar nga Kroacia, Serbia apo ndonjë vend tjetër dhe për këtë arsye ishte në një gjendje terra nullius, me fjalë të tjera një tokë e askujt. Kjo ndodhi derisa Jedlička, presidenti aktual i qeverisë së përkohshme dhe themeluesit e tjerë të Liberland-it pretenduan për territorin më 13 prill 2015.

Liberland e mbështet të drejtën e tij për kombësi në rregullat ligjore ndërkombëtare të cilat përvijojnë katër atribute kryesore. E para është një popullsi, e dyta një territor i përcaktuar, i treti një qeveri dhe në fund aftësia për të hyrë në marrëdhënie ndërkombëtare me shtetet e tjera.

Është në këtë pikë të parë që presidenti i vendit të sapolindur e sheh me të vërtetë forcën e mbështetjes për pretendimin e Liberland për shtetësi.

Duke bashkëpunuar me Zaha Hadid Architects për të krijuar një metaverse, Liberland po krijon një hapësirë ​​për mijëra qytetarët e saj që të takohen pa pasur nevojë të udhëtojnë në atë pjesë të vogël dhe ende të pabanuar toke. Patrik Schumacher, arkitekti kryesor i Zaha Hadid, është një mbështetës afatgjatë i Liberland dhe ka kryesuar konkurset e mëparshme arkitekturore për të krijuar një vizion për një Liberland fizik.

Duke parë një metaverse, ai po ofron një mënyrë alternative dhe të menjëhershme për të lejuar qytetarët e Liberland të hyjnë në mikrokomb.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications