14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Jahti prej 8 miliardë dollarë mund të bëhet anija më e madhe në botë! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Në një kohë krize ekonomike, çfarë mund të jetë më e jashtëzakonshme se një superjaht? Një terayacht, sigurisht një emër që u jepet anijeve edhe më të mëdha se super, mega dhe gigajaht.

Varka e fundit luksoze që doli në treg është Pangeos me emrin Pangea, një superkontinent që ekzistonte nga 200 milionë deri në 335 milionë vjet më parë. Dhe nëse ato duken si shifra të mëdha, prisni derisa të dëgjoni se sa dollarë do të nevojiten për ta ndërtuar atë: 8 miliardë dollarë, sipas projektuesve Lazzarini.

Nuk është çudi që është kaq e shtrenjtë kur ky projekt, nëse financohet, do të bëhet struktura më e madhe lundruese e ndërtuar ndonjëherë. Ajo do të jetë 550 metra e gjatë dhe 610 metra e gjerë.

Një “qytet lundrues” i plotë sipas Lazzarinit, jahti do të ketë hapësirë ​​për hotele, qendra tregtare, parqe dhe madje edhe porte për anije dhe avionë më të vegjël për t’i çuar mysafirët atje me stil. Dhe stili do të ketë, duke pasur parasysh se ka formë si një breshkë.

Dizajnerët kanë paraqitur Arabinë Saudite si një vend për të realizuar projektin. Rreth një kilometër katror det do të duhet të gërmohet dhe të ndërtohet një digë rrethore përpara se të fillojë ndërtimi. Dizajnerët kanë caktuar një hapësirë ​​në Portin e Mbretit Abdullah, 81 milje në veri të Jeddah si vendndodhje ideale.

I ndarë në blloqe si një qytet aktual, Pangeos ka një port dhe sheshin kryesor, nga i cili ngrihen ndërtesa të tjera. Një zonë “predha e sipërme”, e rrethuar nga hapësira kopshtesh, do të vepronte si një vend uljeje për avionët.

Poshtë hapësirës së jetesës do të ishin 30 mijë “qeliza” të cilat do ta mbanin strukturën në këmbë. Bodrumi do të ishte prej çeliku. Ajo do të kishte një tërheqës uji masiv prej 30 metra, dhe do të ishte në gjendje të lundronte me një shpejtësi prej pesë nyjesh, megjithëse “krahët” do të merrnin energji nga tërheqja dhe dallgët që thyheshin kundër anijes. Çatia do të kishte panele diellore për të furnizuar jahtin.

Në vend që të operonte jashtë një porti të caktuar ose të kishte një itinerar të caktuar, breshka tera thjesht do të lundronte përreth, duke e bërë udhëtimin destinacion.

Lazzarini shpreson se ndërtimi mund të fillojë në vitin 2033, me një kohë ndërtimi prej tetë vjetësh. Dëshironi ta shihni atë në ujë? Ekziston një iniciativë crowdfunding e cila ju lejon të blini gjithçka nga një biletë hyrje virtuale (16 dollarë) në një apartament VIP (169 dollarë) nëpërmjet NFT. Kjo është për një apartament virtual, sigurisht, por nëse doni të blini një të vërtetë, mund t’i vendosni ato para për një depozitë për të blerë sendin e vërtetë ‘për vetëm’  8 miliardë dollarë…


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit