16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Zbulohet prototipi i parë elektrik në botë për transport bregdetar! (FOTOT)

Duhen Lexuar

Kompania amerikane Regent ka publikuar një video me teste të prototipit të ekranoplanit të saj Seaglider, i cili kombinon një efekt ekrani dhe hidrofoil në një dizajn të vetëm.

Prodhuesi premton të krijojë një transport elektrik bregdetar të shpejtë me 14 vende, të qetë dhe të rehatshëm, i aftë për të mbuluar distanca deri në 300 kilometra me shpejtësi deri në 300 kilometra në orë.

“Njerëzit janë përpjekur të krijojnë një ekranoplan të vërtetë për 60 vjet, dhe në 15 muaj ne kemi kaluar nga vizatimi në letër në fluturimin e parë të suksesshëm. Asnjë automjet në histori nuk mund të përputhet me hidroplanin tonë për sa i përket rezistencës ndaj valëve dhe shpejtësisë, “tha bashkëthemeluesi i Regent, Mike Clinker. Vërtetë, deri më tani është testuar një model i vogël i kontrolluar me radio në madhësinë e një makine të zakonshme pasagjerësh.

Regent vëren se kostoja e operimit të një Seaglider do të jetë sa gjysma e operimit të një avioni dhe shpejtësia e një ekranoplan është disa herë më e lartë se shpejtësia e një varke që mund të mbajë të njëjtin numër pasagjerësh.

Kompania ka mbledhur tashmë 18 milionë dollarët e nevojshëm për të ndërtuar një prototip në shkallë të plotë me një hapje krahësh 19.8 metra për provat e ardhshme me njerëz që do të fillojnë në 2024.

Frymëzuar nga suksesi, Regent tashmë po shqyrton versionet e ekranoplaneve të dizajnuara për të paktën 150 pasagjerë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit