11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Pajisja më e shtrenjtë e Microsoft do të bëhet edhe më e shtrenjtë: 4500 dollarë për një kompjuter (FOTOT)

Duhen Lexuar

Microsoft ka zbuluar disa tableta Surface Pro, modele Surface Laptop dhe një kompjuter desktop Surface Studio 2+, i fundit prej të cilëve nuk është përditësuar prej disa vitesh.

Surface Studio 2+ i ri 28 inç, një desktop gjithëpërfshirës, ​​tani ka një procesor Intel Core H-35, performancë 50% më të shpejtë të CPU-së dhe një çip NVIDIA të përditësuar për grafikë më të shpejtë. Pajisja përfshin gjithashtu një ekran të përditësuar, kamera, mikrofona dhe mbështet një stilolaps dixhital për vizatimin në ekran. Ai gjithashtu ka disa porte, duke përfshirë USB me Thunderbolt 4, dhe ekrani mund të ndahet në katër aplikacione të ndryshme në të njëjtën kohë për një multitasking më të madh.

Surface Studio 2+ fillon nga 4,299 dollarë dhe 4,499 dollarë me stilolapsin dixhital. Surface Studio 2 i mëparshëm, i lëshuar në 2018, mori disa kritika për çmimin e tij fillestar prej 3,499 dollarë. Microsoft tha se rritja e çmimeve të këtij viti i atribuohet disa përmirësimeve të rëndësishme, duke përfshirë procesorin e ri, një hard disk SSD 1 TB për transferime më të shpejta të skedarëve dhe një kamerë të përmirësuar 1080p, ndër veçoritë e tjera.

Ashtu si kompanitë e tjera të teknologjisë që kanë zbuluar produkte të reja këtë vjeshtë, Microsoft po përballet gjithashtu me një mjedis më të vështirë ekonomik, duke përfshirë inflacionin e lartë dhe frikën e një recesioni të afërt, që mund ta bëjë më të vështirë bindjen e klientëve për të shpenzuar tre apo edhe katër shifra për përmirësimin e pajisjeve.

Ndërsa produktet e reja të Surface nuk janë shumë të ndryshme për sa i përket dizajnit ose madhësisë së ekranit sesa të mëparshme, pajisjet më të fundit përmbajnë disa përmirësime, duke përfshirë çipa të rinj për performancë më të mirë.

Para-porositë për produktet Surface fillojnë të mërkurën në tregje të zgjedhura dhe fillojnë të dalin në raftet e dyqaneve më vonë këtë muaj. Të mërkurën, kompania njoftoi gjithashtu një aplikacion të ri Microsoft Designer dhe Image Creator në Bing dhe shfletuesin Edge për të sjellë dizajn grafik të avancuar tek audiencat kryesore.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit