30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Ndizet alarmi në fluturimin turistik-civil të SpaceX në hapësirë pas një problemi me tualetin

Ndërsa Jared Isaacman dhe tre shokët e tij të ekuipazhit po fluturonin lirshëm nëpër orbitën e Tokës, të mbrojtur nga vakuumi i pafalshëm i hapësirës nga asgjë tjetër veçse një kapsulë me fibër karboni 13 metra e gjerë, një alarm filloi të binte.

Duhen Lexuar

Sistemet e anijes kozmike SpaceX Crew Dragon po paralajmëronin ekuipazhin për një çështje “të rëndësishme”, tha Isaacman. Ata kishin shpenzuar muaj duke analizuar manualet e SpaceX dhe duke u trajnuar për t’iu përgjigjur emergjencave në hapësirë, kështu që ata u hodhën në veprim, duke punuar me kontrollorët tokësorë të SpaceX për të identifikuar shkakun e problemit dhe rezultoi se Crew Dragon nuk ishte në rrezik. Por tualeti në bord ishte.
Asgjë në hapësirë ​​nuk është e lehtë, duke përfshirë k[tu edhe të shkuarit në banjë. P[r një njeri të shëndetshëm në Tokë, të sigurohesh që gjithçka të përfundojë në tualet është zakonisht një çështje e thjeshtë. Por në hapësirë, nuk ka gravitet dhe nuk ka asnjë garanci që ajo që del do të shkojë atje ku duhet. Mbetjet mund edhe shkojnë në çdo drejtim të mundshëm n[ munges[ t[ gravitetit.
Për të zgjidhur këtë problem, tualetet hapësinore kanë ventilatorë brenda tyre, të cilët përdoren për të krijuar thithje. Në thelb ata nxjerrin mbeturinat nga trupi i njeriut dhe i mbajnë ato të depozituara larg.
Dhe ventilator[t e “sistemit të menaxhimit të mbetjeve” të Crew Dragon po shfaqnin probleme mekanike e si pasoj[ e k[tij problemi, u ndez[n edhe alarmet.

Scott “Kidd” Poteet, një drejtor i misionit Inspiration4 i cili ndihmoi në mbikëqyrjen e misionit nga toka, informoi gazetarët për këtë çështje në një intervistë p[r CBS. Në një konferencë shtypi, Poteet dhe drejtori i menaxhimit të misionit n[ SpaceX më vonë konfirmuan se kishte “nj[ situat[” me sistemin e menaxhimit të mbetjeve, por nuk u futën në detaje, duke shkaktuar një valë të menjëhershme spekulimesh se problemi mund të kishte krijuar një situat[ katastrofike.

Isaacman dhe bashkëudhëtarët e tij në misionin Inspiration4 iu desh të punonin me SpaceX për t[ gjetur zgjidhjen e problemit gjatë qëndrimit të tyre tre-ditor në orbitë, gjatë së cilës ata përjetuan ndërprerje të shumta të komunikimit, duke theksuar rëndësinë e regjimit të plotë të trajnimit të ekuipazhit.
“Unë do të thosha ndoshta diku rreth 10% të kohës sonë në orbitë nuk kishim komunikim me tokën dhe ishim një ekip shumë i qetë dhe i lezetshëm gjatë kësaj,” tha ai, duke shtuar se “rezistenca mendore dhe një kornizë e mirë mendje dhe një qëndrim i mirë ishin vendimtare për misionin.”
“Aspekti psikologjik është një fushë ku nuk mund të bësh kompromis sepse… padyshim që ka pasur situata t[ ndryshme që kanë ndodhur atje lart, ku nëse do të kishe dikë që nuk e kishte atë kapacitet dhe aft[si mendore dhe do të fillonte të reagonte dobët, kjo me të vërtetë mund të kishte sjellë probleme t[ m[dha dhe mund t[ d[shtonte të gjithë misionin”, tha Isaacman.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications