26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

hapesire

“Expo Albania”, hapësirë e dedikuar për evenimente – Qeveria çel konkursin ndërkombëtar për projektimin e godinës

Në një sipërfaqe prej 6 hektarësh, në ish-zonën ushtarake të Farkës në kryeqytet, Qeveria do të financojë ndërtimin e një qendre multifunksionale. “Expo Albania”...

NASA po zhvillon një “ChatGPT” për misionet në hapësirë

Mund të duket si skenari i përsosur për një film fantastiko-shkencor, por është gati të bëhet realitet: NASA po zhvillon një ndërfaqe të inteligjencës...

SpaceX dërgon në hapësirë satelitë GPS për ushtrinë amerikane

SpaceX ka dërguar në hapësirë një satelit të ri GPS për ushtrinë amerikane.Dërgimi i satelitit vjen në vazhdën e përpjekje për të forcuar plejadën...

Vendoset data se kur do të ndërtohen zyra në hapësirë

Blue Origin, kompania hapësinore e Jeff Bezos, vjen me një risi: qendër biznesi në hapësirë. Në bashkëpunim me Sierra Space, Blue Origin po bëhet...

Sateliti NASA-s bie të dielën në Tokë pas 38 vitesh në hapësirë, zonat ku pritet të bien disa copa të tij

Një satelit i NASA-s pritet të bjerë në Tokë këtë fundjavë pas gati 40 vitesh në hapësirë. Sateliti buxhetor i rrezatimit të tokës (ERBS)...

Një vit në hapësirë, fotot “epike” të teleskopit 10 miliardë dollarësh

James Web, teleskopi hapësinor që na tregoi vendin që në zëmë në Univers, u dërgua në hapësirë një vit më parë, në ditën e...

Ndizet alarmi në fluturimin turistik-civil të SpaceX në hapësirë pas një problemi me tualetin

Ndërsa Jared Isaacman dhe tre shokët e tij të ekuipazhit po fluturonin lirshëm nëpër orbitën e Tokës, të mbrojtur nga vakuumi i pafalshëm i hapësirës nga asgjë tjetër veçse një kapsulë me fibër karboni 13 metra e gjerë, një alarm filloi të binte.

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications