29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Pensionet, praktika për njohjen e viteve të punës – Specialistja e ISSH-së, Afroviti Dhuci: Janë reduktuar proceset gjyqësore

Duhen Lexuar

Njohja automatikisht e viteve të punës për efekt pensioni, për 72 ish-kooperativa bujqësore ka reduktuar ndjeshëm numrin e gjyqeve. Afroviti Dhuci, specialiste në Institutin e Sigurimeve Shoqërore sqaron praktikën që ndiqet kur nuk disponohet dokumentacioni i vjetërsisë në punë, kur konstatohet i munguar i gjithë dokumentacioni për sektorë apo fshatra të veçanta si edhe për ato ish-kooperativa të fshatrave apo sektorëve për të cilët disponohen vetëm 1 apo 2 regjistra.

Kështu, të gjithë që kanë punuar në këto ish-kooperativa bujqësore, por që s’kanë asnjë dokument për ta provuar këtë nuk e kanë më të nevojshme që të përplasen dyerve të gjykatës për të kërkuar të drejtën që iu takon. Çdo vit pune llogaritet për efekt pensioni. Pragu është mosha 15 vjeç, pasi gjatë kohës së diktaturës, puna niste menjëherë pas përfundimit të arsimit bazë. Nga studio e emisionit “Box to Box” Dhuci u ndal edhe tek kushtet që duhet të përmbushen dhe dokumentet që duhet të dorëzohen përmes shërbimit postar. Aplikimet bëhen në portalin E-Albania. Për periudhën përpara dhjetorit të 2011 kërkesa për vërtetimin e periudhës kontributive shqyrtohet pranë drejtorisë së Arkivave, ndërsa prej janarit të 2012-s vërtetimi gjenerohet automatikisht, pasi të dhënat janë në sistem.

Janë mbi 15 mijë pensionistë të cilët dalin çdo vit në pension. Prej fillimit të këtij muaji kanë ndryshuar edhe kushtet e daljes në pension si edhe portofoli i sigurimeve. Konkretisht për gratë mosha e daljes në pension këtë vit është 61 vjeç e 8 muaj, ndërsa për burrat vijon të jetë 65 vjeç. Sa i takon viteve të punës, për të përfituar pension të plotë duhet që qytetarët të kenë 38 vite e 4 muaj periudhë kontributive.

Ada Hazizolli /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications