25.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Sa përfitoi bujqësia nga bumi i turistëve? – Rrapaj: U testuan fermerët informalë, kërkohen politika mbështetëse

Duhen Lexuar

Bumi turistik në vend gjatë sezonit veror ka bërë  që në sektorin bujqësor këtë vit, përfitues të jenë ata fermerë të “padukshëm”, të paformalizuar, por që kanë qenë furnizuesit kryesore të bujtinave dhe agroturizmeve me produkte lokale. Në një intervistë për ScanTv,  Kreu i Këshillit të Agrobiznesit Shqiptar, Agim Rrapaj, shprehet se kjo tregon më së miri potencialin që kanë këtë fermerë dhe faktin që duhet të kenë lidhje më të qendrueshme me strukturat e shërbimeve dhe ato akomoduese.

Nga ana tjetër, sipas tij këtu hyn në loje edhe roli i Ministrisë së Bujqësisë për mbështetur këtë segment fermerësh, duke i çuar drejt formalizimit dhe të ardhurave të qendrueshme për familjet e tyre.

Këtë vit, si asnjëherë më parë, Shqipëria ka pasur një rritje të ndjeshme të turistëve të huaj, të cilët u përqendruan jo vetëm në zonat bregdetare, por edhe ato malore apo qytetet historike.

Elisabeta Dosku /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications