29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

ligjore

Plan i ri për mbledhjen e “City Tax”, Kumbaro: Ja ndryshimet ligjore e fiskale në turizëm

Realiteti turistik në Shqipëri, falë edhe zhvillimeve globale, e ka tejkaluar shpejt bazën ligjore të sektorit. Ndonëse më 4 prill, do të miratohen ndryshimet...

Qeveria shqiptare miraton marrëveshjen e emigrantëve me Italinë. Sipas procedurës ligjore, drafti është gati për ratifikim në Parlament

Qeveria shqiptare miratoi marrëveshjen me Italinë për pritjen e emigrantëve. Vetëm 10 ditë pas vendosje së firmave në Romë, marrëveshja për ngritjen e qendrës...

Ndryshimet ligjore, fermerët do të paguajnë më shumë taksa për tokën bujqësore

Shqiptarët do të paguajnë më shumë para për tokat e tyre bujqësore. Nga viti 2028, një fermer në zonën e Fierit që ka një...

Ndryshime ligjore për nomadët digjital në Shqipëri – Përjashtohen nga taksimi për 1 vit dhe pajisen me leje unike

Nomadët digjitalë  kanë tashmë një terren të sigurt ligjor për mbarëvajtjen e punës së tyre në Shqipëri. Projektligji “Për disa shtesa dhe ndryshime në Ligjin...

Gratë dhe biznesi, Shqipëria “çalon” te prindërimi e pensionet – Raporti i Bankës Botërore/ Vetëm 18 shtete ndërmorën reforma ligjore

Të 38-tët me një përmirësim nga vitet më parë, por çalojmë tek prindërimi dhe pensionet. Ky është konstatimi i raportit të Bankës Botërore për...

Mbi 5.500 shqiptarë ju shtuan skemave të pensioneve private – Në prag të ndryshimeve ligjore nga AMF, fondet e investuara u rritën me 10...

Rreth 5.500 qytetarë u janë shtuar skemave të pensioneve private gjatë vitit 2022 duke e çuar në mbi 36.500 numrin total të personave që...

Nxitje për qytetarët në fondet private të pensioneve – Çfarë parashikojnë ndryshimet ligjore që synojnë të rrisin interesin?

Skemat e pensioneve private ende nuk po arrin të depërtojnë mjaftueshëm tek qytetarët shqiptarë, pasi pjesëmarrja është e ulët.  Gjatë prezantimit të projektligjit “Për...

Ligj i ri për investimet, çfarë parashikohet të ndryshojë? – Skemë e re ligjore unifikuese, evitohen kostot e shtuara gjyqësore

Qeveria synon që brenda këtij viti të finalizojë ligjin e ri për investimet i cili synon të përditësojë legjislacionin ekzistues të investimeve me standardet...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications