16.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Bullgari, investimet franceze kalojnë vlerën 1 miliard euro

Duhen Lexuar

Investimet direkte nga Franca në Bullgari arrijnë në 1,028 miliardë euro. Në Bullgari operojnë 200 kompani franceze, të cilat kanë krijuar mbi 15 mijë vende pune.

Kjo u vu në dukje në një takim në formatin “mëngjes me investitorët”, që ministri i Ekonomisë, Nikola Stojanov, zhvilloi me disa përfaqësues të bizneseve franceze në vend.

Në vitin 2021, tregtia midis dy vendeve u rrit me më shumë se 17% krahasuar me vitin 2020 dhe arriti në 2.2 miliardë euro. Eksportet nga Bullgaria në Francë, përfshijnë produkte të industrisë inxhinierike, ushqimore dhe farmaceutike, vaj luledielli, plehra kimike, misër, vajra esencialë etj.

Takimi organizohet me mbështetjen e Ambasadës së Francës në Bullgari dhe Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Franko-Bullgare.

Postimi ” Bullgari, investimet franceze kalojnë vlerën 1 miliard euro ” eshte marre nga Revista Monitor.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit