16.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Dëmet në bujqësi, ekspertët i shkruajnë ministrisë për sigurimin e sektorit

Duhen Lexuar

“Bëhet fjalë për një sistem sigurimi që është shumë i shtrenjtë për prodhuesit. Fermerët duhet të sigurohen sa më parë që mos të ngelen në qiell të hapur në rast fatkeqësish natyrore. Është e domosdoshme që bujqësia të përfshihet në skemën e sigurimeve. Të sigurojnë fermerët, të sigurojnë prodhimin e tyre”, ka deklaruar më herët kryeministri Edi Rama.

Mirëpo, ende nuk është marrë një nismë e tillë. Të shqetësuar nga ndryshimet klimatike gjatë periudhës së dimrit, Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar së fundmi i është drejtuar me disa kërkesa Ministrisë së Bujqësisë, ndër to edhe për vënien në jetë e kësaj skeme sigurimi.

 “Nuk mund të kemi një proces të qëndrueshëm pa një ligj të mirëmenduar në fushën e ekonomisë së ushqimit. Ligji do tju jap mundësi të gjithëve të kuptojnë qëndrueshmërinë por do tu jap dhe garanci secili për të kuptuar dobinë që ka secili aktor në këtë pjesë”, tha Agim Rrapaj, Kryetar i Këshillit të Agrobiznesit.

Në nismën më të fundit të sigurimeve nga fatkeqësitë natyrore bujqësia u la jashtë.

 “Realisht qeveria vë disa fonde për fatkeqësitë te pushtetit lokal por janë të pamjaftueshme. Nëse sot shuma që përcaktohet për këtë pjesë është aq e vogël dhe e papërfillshme dhe me procedura të vështira sa më mirë mos të bëhet por të bëhet si për tërmetin”, tha ai.

Mirëpi, si renditet Shqipëria krahasuar me vendet e rajonit?

 “Ka një konceptim dhe buxhetin më të mirë në rajon. Kemi Kosovën shumë herë më mirë na jepte mirë përcaktuar.”

Kompanitë e sigurimeve kanë kërkuar herë pas here nga qeveria vënien në jetë të një skeme sigurimi ku ekzekutivi të paguajë një pjesë të primit, duke qenë se për zonat me risk vlera është e lartë.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications