29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Google, në telashe për diskriminimin e gjuhës shqipe – Asllani: Nëse nuk marrim një përgjigjje për 30 ditë, fitojmë çështjen

Duhen Lexuar

Gjigandi i teknologjisë Google u padit pak ditë më parë për diskriminimin  e gjuhës shqipe, nga dy shqiptarët Neshad Asllani dhe Haki Dervishi. I ftuar në emisionin  Start, Asllani tha se gjuha shqipe është diskriminuar duke mos u mbështetur në platformat e reklamimit.

Shembuj të përfitimeve nga Google janë vendet e rajonit të cilat prej pranimit të gjuhes së tyre  kanë rritur të ardhurat nga 30% – 70%, sipas mjekut shqiptar. Pas shumë peticioneve të organizuar nga shtetas shqiptar në lidhje me pranimin e gjuhës shqipe nga Google, Dervishi dhe Asllani ndërmorën hapin drejt nje padie, në mospërgjigjje të kërkesës së tyre bërë ndaj gjigandit të teknologjisë.

Ndër të tjera nismëtarët e kësaj padie kanë informuar se nëse nuk kanë një përgjigjje brenda një afati 30 ditor çështja do të fitohet nga  pala paditëse.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications