12.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Kinezët po i drejtohen kësaj ‘gjuhe të koduar’ për të kritikuar qeverinë e tyre!

Duhen Lexuar

Në shumë vende, mallkimi në internet kundër qeverisë është aq i zakonshëm që askush nuk ia hedh sytë. Por nuk është një detyrë aq e lehtë në internetin shumë të censuruar të Kinës.

Kjo nuk duket se i ka ndaluar banorët e Guangzhou që të shprehin zhgënjimin e tyre pasi qyteti i tyre, një central elektrik global i prodhimit, shtëpia e 19 milionë njerëzve, u bë epiqendra e një shpërthimi mbarëkombëtar Covid, duke nxitur sërish masa bllokimi.

Përdorues të shumtë lanë postime me udhëzime që përkthehen lirshëm si “shko në ferr”, ndërsa disa akuzuan autoritetet për “direktiva të pakuptimta” edhe pse me shprehje më pak të sjellshme.

Postime të tilla shumëngjyrëshe janë të jashtëzakonshme jo vetëm sepse ato përfaqësojnë zhgënjimin në rritje të publikut ndaj politikës së pandërprerë të zero Covid të Kinës – e cila përdor bllokime të menjëhershme, testime masive, gjurmime të gjera kontakti dhe karantina për të zhdukur infeksionet sapo ato shfaqen – por sepse ato mbeten shumë të dukshme.

Normalisht, kritika të tilla të ashpra ndaj politikave të qeverisë do të hiqeshin me shpejtësi nga ushtria e censurësve të qeverisë, megjithatë këto postime kanë mbetur të paprekura për ditë të tëra. Dhe kjo, ka shumë të ngjarë, sepse ato janë shkruar në gjuhën që pak censurues do ta kuptojnë plotësisht.

Këto postime janë në gjuhën kantoneze, e cila ka origjinën në provincën përreth Guangzhou të Guangdong dhe flitet nga dhjetëra miliona njerëz në të gjithë Kinën Jugore. Mund të jetë e vështirë të deshifrohet nga folësit e gjuhës zyrtare të Kinës Mandarin dhe asaj të favorizuar nga qeveria, veçanërisht në format e saj të shkruara dhe shpesh komplekse të zhargonit.

Dhe ky duket të jetë vetëm shembulli më i fundit se si kinezët po i drejtohen kantonishtes, një gjuhë e pandershme që ofron mundësi të pasura për satirën për të shprehur pakënaqësinë ndaj qeverisë së tyre pa tërhequr vëmendjen e censurësve gjithëpërfshirës.

Në shtator të këtij viti, organizata e pavarur e monitorimit të mediave me bazë në SHBA, China Digital Times, vuri në dukje postime të shumta kantoneze të pakënaqura që rrëshqisnin censurat e kaluara në përgjigje të kërkesave të testimit masiv Covid në Guangdong.

Në Hong Kongun aty pranë ku flitet gjuha kantoneze, demonstruesit antiqeveritar në 2019-ën shpesh përdornin lojën e fjalëve kantoneze si për slogane proteste, ashtu edhe për t’u mbrojtur nga mbikëqyrja e mundshme nga autoritetet kineze kontinentale.

Tani, kjo gjuhë duket se po u ofron atyre të ngopur me bllokimet e vazhdueshme të Kinës me zero-Covid, një rrugë për shfaqje më delikate të mospajtimit.

Jean-François Dupré, një asistent profesor i shkencave politike në Université TÉLUQ, i cili ka studiuar politikën gjuhësore të Hong Kongut, tha se toleranca në tkurrje e qeverisë kineze ndaj kritikës publike i ka shtyrë kritikët e saj të “inovojnë” në komunikimin e tyre.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit