30.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Lehtësohen procedurat për investimet në energji – Balluku: Risi edhe për vetëprodhuesit nga panelet diellore

Duhen Lexuar

Qeveria ka ndryshuar rregullat dhe procedurat për ndërtimin e kapaciteteve të reja prodhuese të energjisë, duke lehtësuar kryerjen e studimeve nga investitorët e centraleve eolikë.  Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku bëri me dije se periudha studimore 12 – mujore që kryhet për efektivitetin e projektit, nuk do të përllogaritet në periudhën e autorizimit paraprak që marrin këto subjekte.

“Energjia e prodhuar nga era, e cila ka nevojë për 12 muajt e parë studimorë në zonën që përzgjidhet nga entiteti, ne tashmë i kemi dhënë mundësinë që ky 12-muajsh për studimin e zonës së përzgjedhur nga subjekti që do të jetë prodhuesi i parkut eolik, të jetë e përfshirë në lejen e autorizimit paraprak, duke mos i konsumuar kështu kohën që duhet të ketë në autorizimin paraprak subjekti për të kryer të gjitha punimet e tjera që parashikohen deri në krijimin e momentit të operacioneve nga parku eolik”, – tha Balluku pas mbledhjes së qeverisë.

Paralelisht, vendimi i ri parashikon edhe kryerjen e oponencës teknike nga ana e Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore.

“Përveç të gjitha institucioneve që e ofrojnë mundësinë, siç janë universiteti apo institucione të tjera, mundësinë për të bërë oponencë teknike, tani do e këtë edhe AKBN-ja”, – tha Balluku.

Ndërkaq, një tjetër ndryshim në këtë vendim lidhet me ata qytetarë apo biznese që instalojnë panele diellore për të prodhuar vetë energjinë e nevojshme, duke lejuar lidhjen e tyre me rrjetin e transmetimit.

“Ne tashmë lejojmë dhe do të certifikojmë të gjithë ata prodhues që cilët ngrejnë kapacitete elektrike për arsye të vetëprodhimit, ta hedhin edhe në rrjetet e transmetimit, por pa kërkuar nga shteti që të kompensohen për këtë sasi të hedhur”, – tha ministrja.

Sipas të dhënave të fundit të disponueshme aktualisht numërohen 1249 vetëprodhues energjie.

Ola Mitre /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications