29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Nafta në det, eksperti: Grekët ndjekin studimet shqiptare

Duhen Lexuar

Nëse grekët zbulojnë naftë në det dhe burimi shtrihet edhe në vendin tonë ka rregulla ndërkombëtare që bëjnë ndarjen e fitimit, pavarësisht marrëveshjes së ndarjes së kufinjve detarë. Drejtori i drejtorisë së hidrokarbureve në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Ilia Gjermani, tha për emisionin INSIDER të gazetarit Angelo Haruni në , se në aspektin e kërkimeve të naftës në tokë dhe në det grekët janë prapa nesh.

“Unë nuk e di se në cfarë faze kërkimi janë grekët. Por ne jemi shumë përpra tyre në kërkimin dhe shfrytëzimin e naftës, madje edhe në burimet e hidrokarbureve. Greqia bazohet në rezultatet e kërkimeve tona për të kryer punimet e saj, sic është rasti i kërkimeve që ne kemi bërë në Berat dhe Delvinë, të cilat ata i kanë përdorur në të ashtuquajturën zonë e Janinës, ku kanë shpuar disa puse. Pavarësisht problemeve politike për kufirin detar, nëse në atë zonë zbulohet naftë, ka marrëveshje ndërkombëtare që i rregullojnë marrëdhëniet e shfrytëzimit’, sqaron Gjermani.

Marrëveshja e kufirit detar më Greqinë është kthyer në një ‘patate të nxehtë’ politike, pikërisht prej faktet se atje mendohet të ketë rezerva të konsiderueshme nafte dhe gazi.

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications