10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

OBSH: 15,000 njerëz vdiqën nga moti i nxehtë në Europë në 2022!

Duhen Lexuar

Të paktën 15,000 njerëz kanë vdekur nga moti i nxehtë në Europë këtë vit, tha Hans Henri Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Europën.  “Bazuar në të dhënat e deritanishme të vendit, vlerësohet se në vitin 2022 të paktën 15,000 njerëz do të vdesin pikërisht për shkak të të nxehtit.

Midis tyre, pothuajse 4,000 vdekje në Spanjë, më shumë se 1,000 në Portugali, më shumë se 3,200 në Mbretërinë e Bashkuar dhe rreth 4,500 vdekje në Gjermani të raportuara nga autoritetet shëndetësore gjatë 3 muajve të verës”, tha Kluge në një deklaratë.

Përfaqësuesi Rajonal i OBSH-së tha se vlerësimi pritet të rritet pasi më shumë vende raportojnë vdekje të tepërta të lidhura me nxehtësinë.

“Për shembull, Instituti Kombëtar Francez i Statistikave dhe Kërkimeve Ekonomike (INSEE) raportoi se më shumë se 11,000 njerëz më shumë vdiqën midis 1 qershorit dhe 22 gushtit 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë në 2019, vitin e fundit para pandemisë COVID-19.

INSEE sugjeroi se këto shifra “ka shumë të ngjarë për shkak të një valë të nxehti që goditi në mes të korrikut, pas një episodi fillestar të valës së të nxehtit në mes të qershorit,” shtoi ai. Temperaturat në Europë u ngrohën ndjeshëm gjatë periudhës 1961-2021, mesatarisht rreth 0,5°C për dekadë.

“Ky është rajoni me rritjen më të shpejtë, sipas një raporti të publikuar këtë javë nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO). Temperaturat ekstreme kanë vrarë më shumë se 148,000 njerëz në Rajonin Europian gjatë 50 viteve të fundit. Në vetëm 1 vit që nga ajo kohë, ne kemi humbur të paktën 15 000 jetë të tjera”, tha ai.

“Në vitin 2021, ngjarjet me ndikim të lartë të motit dhe klimës shkaktuan qindra vdekje dhe prekën drejtpërdrejt më shumë se gjysmë milioni njerëz. Rreth 84 për qind e këtyre ngjarjeve ishin përmbytje ose stuhi,” shtoi ai.

Këto efekte shëndetësore që njerëzit në rajonin tonë po përjetojnë tani me një rritje prej 1,1°C të temperaturave mesatare globale japin vetëm një ide se çfarë mund të presim nëse temperaturat rriten me 2°C ose më shumë mbi nivelet para-industriale. Kjo duhet të jetë një thirrje zgjimi për të ardhmen tonë në një klimë në ndryshim.

Ndryshimet klimatike dhe krizat që ai shkakton kanë qenë prej kohësh emergjenca të qarta të shëndetit publik. OBSH dhe partnerët kanë dhënë prej kohësh alarmin, por veprimi ka qenë jashtëzakonisht i paqëndrueshëm dhe shumë i ngadalshëm.

Vetëm verën e kaluar, Rajoni Europian i OBSH-së përjetoi valë të nxehti, thatësira dhe zjarre që ndikuan në shëndetin e njerëzve. Rajoni sapo ka përjetuar verën e tij më të nxehtë dhe gushtin më të nxehtë në histori, sipas Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Bashkimit Evropian Copernicus.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit