30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Oferta e dytë më e madhe e Gjermanisë në histori: Volkswagen, 75 miliardë euro për Porsche!

Duhen Lexuar

Kompania prestigjioze e makinave Volkswagen po synon një vlerësim deri në 75 miliardë euro për prodhuesin e makinave sportive luksoze Porsche, duke e bërë këtë ofertën e dytë publike fillestare (IPO) më të madhe të Gjermanisë në histori.

Volkswagen do të çmojë aksionet e preferuara në qarkullimin e Porsche AG nga 76.50 euro në 82.50 euro për aksion, tha prodhuesi i makinave, duke u përkthyer në një vlerësim prej 70 miliardë deri në 75 miliardë euro.

Sipas të dhënave të Refinitiv, në skajin e sipërm të diapazonit, i raportuar fillimisht nga Reuters, do të bëhej IPO-ja e tretë më e madhe në Europë e regjistruar. Tregtimi do të fillojë në bursën e Frankfurtit më 29 shtator, tha Volkswagen.

Si pjesë e listimit, 911 milionë aksione të Porsche AG do të ndahen në 455.5 milionë aksione të preferuara dhe 455.5 milionë aksione të zakonshme. Deri në 113,875,000 aksione të preferuara, pa të drejtë vote, do të vendosen tek investitorët gjatë IPO-së.

Fondet sovrane të pasurisë së Katarit, Abu Dhabit dhe Norvegjisë, si dhe kompania e fondeve të përbashkëta T. Rowe Price do të pajtojnë deri në 3.68 miliardë euro aksione të preferuara si investitorë themelorë, tha Volkswagen.

Në përputhje me marrëveshjen e Volkswagen në fillim të shtatorit me aksionerin e tij më të madh Porsche SE, 25% plus një aksion të zakonshëm në markën e makinave sportive, të cilat kanë të drejta votimi, do t’i shkojnë Porsche SE me çmimin e aksioneve të preferuara plus 7.5% premium.

Porsche SE, firma mbajtëse e kontrolluar nga familjet Porsche dhe Piech, do të financojë blerjen e aksioneve të zakonshme me kapital borxhi deri në 7.9 miliardë euro, tha në një deklaratë të veçantë.

Të ardhurat totale nga shitja do të jenë 18.1 miliardë deri në 19.5 miliardë euro. Nëse IPO vazhdon, Volkswagen do të thërrasë një mbledhje të jashtëzakonshme të aksionerëve në dhjetor, ku do të propozojë që të paguajë 49% të të ardhurave totale për aksionerët në fillim të vitit 2023 si divident special.

Të hënën pritet të publikohet një prospekt i bursës, pas së cilës investitorët institucionalë dhe privatë mund të pajtohen për aksionet e Porsche.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications