29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik 2024

Si do jenë çmimet në 2023, flet Kreu i Kërkimit Shkencor i BSH – Tanku: Shenjat e zbutjes po vërehen që këtë fundvit, rënia thelbësore nga mesi i 2023

Duhen Lexuar

Në një intervistë ekskluzive për televizionin Scan, Drejtori i Departamentit të Kërkimit Shkencor të Bankës së Shqipërisë Altin Tanku ka analizuar pritshmërite e ccmimeve për vitin e ardhsëm pas një viti ku inflacioni shënoi shifra rekord.

Tanku thotë se tendenca ulëse e çmimeve po vihet re që në fund të këtij viti, megjithëse duhet pritur mesi i vitit 2023 për rënie domethënëse.

Kreu i Kërkimit Shkencor në BSH thotë se Shqipëria do vijojë të ndjeje peshën e krizës veçanërisht prej vendeve me të cilat ka ndërveprimin më të lartë ekonomik, por gjithësesi do rezistojë mirë pa rënë në recesion.

Lorenc Rabeta/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications