16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Si do ndikojë rritja e pagës në konsum dhe taksa? – Gjokutaj: Sektori privat nuk do preket nga kjo lëvizje

Duhen Lexuar

Nga një korriku paga mesatare në sektorin publik do të rritet në 900 euro. Nga rritja e herë pas herëshme e pagës minimale në vitin e kaluar, edhe sektori privat u detyrua të aplikonte rritje të pagave. Por aktualisht, a do të ketë një imponim të tërthortë të rritjes së pagave edhe në sektorin privat?

Eduart Gjokutaj Ekspert Ekonomie:

“Sektori privat nuk ka pritur nxitjen nga sektori publik për të bërë rritjen e pagave në dy vitet e fundit pasi është detyruar nga nevojat e tij të përgjithshme, nga shkurtesa e tregut dhe për të rritur konkurrueshmërinë.”

Por si do të përkthehet kjo rritje? Duke ju referuar të dhënave të qëndrës Altax, krahasuar me vendet e rajonit Shqipëria ka normat më të larta të taksimit të punonjësve e ndaj qeveria do të mbledhë më tepër të ardhura. Por, a është ky i vetmi përfitim nga rritja e pagave dhe si do të ndikojë në hallkat e tjera të zinxhirit të ekonomisë në vendin tonë?

Eduart Gjokutaj Ekspert Ekonomie:

“Së pari kjo do ndikojë te konsumi me aq sa mundet, pasi është një rritje e pjesshme. Ndikimi i dytë ka të bëjë me pjesën e pagave të larta që rrisin kursimet e tyre dhe ndikojnë te depozitat të cilat janë shtuar në lekë nga kjo arsye. Dhe ndikimi i tretë është që sa më shumë të rriten pagat, natyrshëm rriten edhe taksat e punës”

Sipas qëndrës Altax, aktualisht ka 12 sektorë dhe nënndarje të shumta të tyre që kanë nevojë të rishikojnë pikërisht modelin e indeksimit të pagës jo me vendime qeverie, por në formatin e përcaktuar në kontratat individuale dhe ato kolektive.

Diamila Leka/ Agnes Çanaku


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications