21.5 C
Tirana
E hënë, 22 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gjelbër

Progres i kënaqshëm për kredinë 120 mln USD – Banka Botërore publikon vlerësimin për projektin e zhvillimit të gjelbër

Banka Botërore ka publikuar vlerësimin e parë për ecurinë e projektit “Përshtatshmëria e parë dhe zhvillimi i gjelbër”, duke e klasifikuar në “progres i...

Shqipëri-Azerbajxhan,projekte të përbashkëta në energji.Mblidhet Komiteti i Përbashkët në Baku/ Balluku: Sfidë, korridoret e gjelbër

Shqipëria dhe Azerbajxhani do të bashkëpunojnë për të çuar përpara projekte të rëndësishme në fusha siç është energjia, ekonomia, bujqësia, kultura, shëndetësia, si dhe...

A është gati Shqipëria për të kaluar në ekonomi qarkulluese? – Koenig: Sfidë është zbatimi për të kaluar në ekonomi të gjelbër

Është zhvilluar konferenca me fokus tranzicionin e ekonomisë lineare në një ekonomi qarkulluese. Panelistët trajtuan çështjet e rëndësisë së adoptimit të praktikave ekonomike të...

Bizneset në vend, “pro” tranzicionit të gjelbër – RCC: Jemi më optimistët në rajon për kalimin në një ekonomi “green”

Edhe pse ekonomitë e Ballkanit Perëndimor duken të ndërgjegjësuara për çështjet lidhur me mjedisin, shprehen se çmimet e energjisë dhe efiçenca e burimeve të...

Plakja e shpopullimi pengojnë ndërhyrjen në bujqësi – Tranzicioni i gjelbër, domosdoshmëri. Çështjet e pronësisë janë problematike

Qeveria planifikon ndërhyrje rrënjësore në sektorin e bujqësisë, i cili kontribuon rreth 20% në Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) dhe gjithashtu punëson afërsisht 35%...

Nis sot Panairi i Energjisë, Ndërtimit dhe Ekonomisë së Gjelbër – Rama: Pjesëmarrës edhe 50 kompani ndërkombëtare me peshë

Nëpërmjet një njoftimi të publikuar në faqen zyrtare kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se sot nis Panairi i Energjisë, Ndërtimit dhe Ekonomisë...

Betoni është një burim i madh emetimesh karboni – Si mundet shkenca ta bëjë atë më të gjelbër?!

Bota jonë është e ndërtuar me beton. I qëndrueshëm dhe i lirë, është materiali ndërtimor i zgjedhur për ndërtesa, ura dhe tunele. Por kudo-ndodhja...

Nuk është parë që nga koha e Neandertalëve, si mund ta shohim kometën e gjelbër sot?

Një kometë që nuk është parë që nga koha kur Neandërtalët popullonin Tokën pritet që të bëjë një “udhëtim kthimi” gjatë natës së sotme.E...

IFC nis bashkëpunim me BE-në / Nxisin integrimin ekonomik në Ballkanin Perëndimor duke mbështetur ekonominë e gjelbër, energjinë e rinovueshme dhe dixhitalizimin

Korporata Ndërkombëtare Financiare (IFC) dhe Bashkimi Evropian kanë nënshkruar projektin e parë të hartuar për trajtimin e çështjeve kryesore të zhvillimit, të identifikuara në...

“Qasja e Gjelbër e Bashkimit Europian dhe Atdheu Im” – Giz, në mbështetje të studentëve të Elbasanit për ndërtimin e ekonomisë së gjelbër

Aplikimi i produkteve dhe ekonomisë së gjelbër, praktika të Bashkimit Europian, janë risi që pritet të integrohen në qytete të ndryshme të Shqipërisë nëpërmjet...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications