29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Thyhet rënia e 4 muajve, inflacioni arrin në 4.1% në shtator, rritje tek ushqimet dhe pijet

Duhen Lexuar

Ecuria rënëse e 4 muajve të fundit për inflacionin në vend është thyer në muajin shtator, teksa ky tregues I matjes së çmimeve në vend arriti në 4.1%.

Të dhënat e Institutit të Statistikave  tregojnë se qytetarëve po u kushtojnë edhe më shumë ushqimet dhe pijet, çmimet e të cilave arritën në 7.9%. Brenda këtij grupi ndikuan më së shumti çmimet e nëngrupit “zarzavate përfshirë patate” e pasur nga mishi dhe “qumësht, djathë dhe vezë”.

Për ekspertët e ekonomisë, çmimet e larta tek ushqimet do të vijojnë të mbeten nëse nuk reflektohen çmimet reale të mallrave të importuara. 

Ka sektore ku rënia është ndjerë dedikuar dhe mbarimit të sezonit turistik.  INSTAT raporton se çmimet ranë tek baret, restorantet dhe hotelet me 4.7%. Trajektorja rënëse vijon për qytetarët të cilët përdorin makinat apo mjetet e transportit publik.

Rritja e inflacionit del edhe jashtë pritshmërive të qeveria e cila në programin buxhetor afatmesëm 2024-2026, pret që inflacioni të rikthehet në nivelin 3 për qind brenda këtij viti. Shqetësues për ekspertët duhet të jetë inflacioni në vitin 2024 për shkak të hyrjes në fuqi të taksave të reja për bizneset.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications