11.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Volvo pezullon dërgesat e makinave në Rusi

Duhen Lexuar

Prodhuesi suedez i makinave, Volvo Cars (VOLCARb.ST), tha të hënën se do të pezullojë dërgesat e automjeteve në tregun rus, deri në një njoftim të dytë, duke u bërë shtëpia e parë automobilistike ndërkombëtare që bën një gjë të tillë, ndërkohë që sanksionet ndaj Rusisë vijojnë të godasin.

Në një deklaratë të bërë nëpërmjet email-it, shtëpia automobilistike tha se e mori vendimin për shkak të “rreziqeve të mundshme që lidhen me transportin e materialeve në Rusi, duke përfshirë edhe sanksionet e vendosura nga BE dhe SHBA.

Volvo Cars nuk do të dërgojë asnjë automjet në tregun rus deri në një njoftim të dytë”.

Një zëdhënës i Volvo-s tha se shtëpia automobilistike eksporton makina në Rusi nga fabrikat në Suedi, Kinë dhe SHBA. Volvo ka shitur rreth 9000 automjete në Rusi në vitin 2021, duke iu referuar të dhënave të sektorit.

Po të hënën, prodhuesi suedez i kamionëve, AB Volvo (VOLVb.ST), tha se do të ndërpresë gjithë prodhimin dhe shitjet në Rusi, për shkak të krizës në Ukrainë.

Edhe prodhuesi gjerman i kamionëve, Daimler Truck, tha të hënën se do të ngrijë të gjithë aktivitetet e biznesit në Rusi, me efekt të menjëhershëm, duke përfshirë edhe bashkëpunimin me prodhuesin rus të kamionëve Kamaz.

Javën e kaluar, kompani të ndryshme, mes të cilave Volkswagen (VOWG_p.DE), Renault (RENA.PA) dhe prodhuesi i gomave Nokian Tyres (TYRES.HE) njoftuan planet për të mbyllur apo për të zhvendosur operacionet e prodhimit pas pushtimit rus të Ukrainës.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit