11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

2023, votim elektronik në 6 bashki, gati vota e emigrantëve – KQZ, departament të posaçëm për krijimin e protokollit për diasporën

Duhen Lexuar

Në zgjedhjet e 14 majit në 6 bashkitë më të mëdha në vend do të votohet në rrugë elektronike, ndërkohë që shumë afër duket se është edhe vota e emigrantëve.

Komisioni Parlamentar i Ligjeve shqyrtoi të hënën projektbuxhetin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, I cili planifikon të krijojë një department të posaccëm për krijimin e protokoll arkivës dixhitale që do mundësojë këtë process.

Ka qenë Deputeti I Mazhorancës Pandeli Majko ai që I ka kërkuar Ministrisë së Financave të përgatisë buxhetin për këtë proces.

Përfaqësuesit e Partiësë Demokratike kërkuan informacion nëse janë marrë masat nga sulmet e mundëshme kibernetike gjatë zhvillimit të zgjedhjeve.

Lorenc Rabeta / SCAN

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit