14.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

CFTC paralajmëron: SHBA duhet të forcojë rregullimin e aseteve dixhitale për të mbrojtur investitorët dhe konsumatorët

Duhen Lexuar

Shtetet e Bashkuara duhet të forcojnë rregullimin e tregtimit të aktiveve financiare dixhitale dhe mbikëqyrjen e platformave që kryejnë transaksione me to, tha në një deklaratë kryetari i Komisionit të Tregtisë të Aseteve (Commodites & Futures) (CFTC), Rostin Behnam.

Fjalimi i Behnam iu kushtua kolapsit të shkëmbimit kryesor të kriptomonedhave FTX. Rënia e shkëmbimit shkaktoi trazira në industrinë e kriptove, dhe në këtë sfond, kanë lindur dyshime për të ardhmen e tij.

“Ne, si rregullatorë, duhet t’u përgjigjemi pyetjeve se si ndodhi kjo dhe si do të parandalojmë një përsëritje. Në një pikë kthese, do të gjejmë se përgjigja e të dyja pyetjeve qëndron në rregullimin e plotë të tregut”, tha ai në fjalën e tij në seancë në Senatin Amerikan.

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha se ai tregoi nevojën për më shumë mbikëqyrje të kriptomonedhave. Benham doli gjithashtu në mbështetje të qasjes së Yellen, duke thënë se CFTC dhe Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit (SEC) duhet të kenë “mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë” të këtyre platformave.

“CFTC dhe SEC duhet të kenë mbikëqyrje të drejtpërdrejtë të këtyre platformave me autoritetin për të mbikëqyrur aktivitetin e vazhdueshëm tregtar, për të kryer auditime dhe për të miratuar ndryshime materiale në platforma,” tha Benham.

Kreu i CFTC kërcënoi gjithashtu “ata që zgjedhin të mos ndjekin rregullat” me pasoja në formën e një “përgjigjeje me forcë agresive”.

Më herët në nëntor, ekspertët e intervistuar nga RIA Novosti parashikuan se Shtetet e Bashkuara do të rrisin presionin rregullator mbi kriptovalutat pas rënies së shkëmbimit FTX, gjë që tregoi nevojën për rregulla të qarta për të mbrojtur investitorët dhe konsumatorët.

Disa raporte pretendojnë se problemet financiare të FTX rrjedhin nga fondet e klientëve të këmbimit për Alameda Research, një fond mbrojtës i kriptomonedhave i krijuar nga themeluesi dhe ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Freed, i cili dha dorëheqjen pas kolapsit të FTX. Fondi humbi para në disa tregti kriptosh në fillim të këtij viti. Nëse konfirmohet fakti i transferimit të fondeve, do të jetë një shkelje flagrante e rregullave të industrisë financiare. Gjithashtu, pa një kuadër rregullator, klientët mund të mos marrin kurrë fondet e tyre mbrapsht.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit