18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Ekskluzive Reuters: Të paktën 1 miliard dollarë fonde klienti janë zhdukur nga firma e dështuar FTX!

Duhen Lexuar

Të paktën 1 miliard dollarë fonde klientësh janë zhdukur nga kriptoshkëmbimi i shembur FTX, sipas Reuters. Themeluesi i bursës, Sam Bankman-Fried, transferoi fshehurazi 10 miliardë dollarë fonde të klientëve nga FTX tek kompania tregtare e Bankman-Fried, Alameda Research, sipas Reuters.

Një pjesë e madhe e atij totali është zhdukur që atëherë dhe shuma e munguar ishte rreth 1.7 miliardë dollarë. Hendeku ishte midis 1 miliard dhe 2 miliardë dollarë. Ndërkohë që dihet se FTX ka zhvendosur fondet e klientëve në Alameda, fondet e munguara raportohen për herë të parë.

Vrima financiare u zbulua në të dhënat që Bankman-Fried ndau me drejtues të tjerë të lartë të dielën e kaluar. Të dhënat siguruan një përshkrim të përditësuar të situatës në atë kohë.

FTX me bazë në Bahamas bëri kërkesë për falimentim të premten pas një nxitimi të tërheqjeve të klientëve në fillim të kësaj jave. Një marrëveshje shpëtimi me shkëmbimin rival Binance dështoi, duke nxitur kolapsin e profilit më të lartë të kriptove në vitet e fundit.

Në mesazhet me tekst për Reuters, Bankman-Fried tha se ai “nuk ishte dakord me karakterizimin” e transferimit të 10 miliardë dollarëve. Në zemër të problemeve të FTX ishin humbjet në Alameda për të cilat shumica e drejtuesve të FTX nuk dinin, ka raportuar më parë Reuters.

Tërheqjet e klientëve ishin rritur të dielën e kaluar pasi Changpeng Zhao, CEO i shkëmbimit gjigant të kriptove Binance, tha se Binance do të shiste të gjithë aksionin e tij në tokenin dixhital të FTX, me vlerë të paktën 580 milionë dollarë, “për shkak të zbulimeve të fundit”. Katër ditë më parë, gazeta e lajmeve CoinDesk raportoi se pjesa më e madhe e aseteve prej 14.6 miliardë dollarësh të Alameda mbaheshin në token.

Dokumentet treguan se nga 1 miliard deri në 2 miliardë dollarë nga këto fonde nuk llogariteshin në asetet e Alameda-s, sipas Reuters. Tabelat nuk treguan se ku u zhvendosën këto para nuk dihet se çfarë u bë me to.

Në një ekzaminim të mëvonshëm, ekipet ligjore dhe financiare të FTX mësuan gjithashtu se Bankman-Fried zbatoi diçka si një “derë e pasme” në sistemin e kontabilitetit të FTX, i cili u ndërtua duke përdorur softuer me porosi.

Kjo e lejoi Bankman-Fried të ekzekutonte komanda që mund të ndryshonin të dhënat financiare të kompanisë pa paralajmëruar njerëzit e tjerë, përfshirë auditorët e jashtëm. Ky konfigurim nënkuptonte që lëvizja e fondeve prej 10 miliardë dollarësh për Alameda nuk shkaktoi pajtueshmërinë e brendshme ose flamujt e kuq të kontabilitetit në FTX.

Falimentimi i FTX shënoi një përmbysje mahnitëse për Bankman-Fried. 30-vjeçari kishte krijuar FTX në 2019 dhe e bëri atë të bëhej një nga shkëmbimet më të mëdha të kriptove, duke grumbulluar një pasuri personale të vlerësuar në afro 17 miliardë dollarë. FTX u vlerësua në janar në 32 miliardë dollarë, me investitorë duke përfshirë SoftBank dhe BlackRock.

Kriza ka dërguar jehonë në botën e kriptove, me çmimin e monedhave kryesore në rënie. Dhe kolapsi i FTX po bën krahasime me shkrirjet e mëparshme të mëdha të biznesit. Të premten, FTX tha se ia kishte kaluar kontrollin e kompanisë John J. Ray III, specialisti i ristrukturimit që trajtoi likuidimin e Enron Corp – një nga falimentimet më të mëdha në histori.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit