16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Eksportuesit kërkojnë ndërhyrjen e shtetit – Tregtia e jashtme/ Zusi: Janë ndezur “llambat e kuqe” të ekonomisë

Duhen Lexuar

Eksportuesit kërkojnë nga shteti ndërhyrje emergjente për të ndalur rënien e tregtisë së jashtme. Në një intervistë për ScanTv, kreu i shoqatës së eksportuesve, Alban Zusi, thekson se rënia drastike e eksporteve gjatë muajit Gusht, por edhe e importeve, tregon që ekonomia ka dhënë alarmin dhe ka nevojë për ndihmë.

Si pasojë e kësaj situate që vazhdon prej muajsh, bizneset prodhuese kanë ngrirë investimet dhe kanë ulur kreditimin.

Në nisje të muajit Shtator, eksportuesit kanë publikuar një studim sipas të cilit humbjet për shkak të forcimit të lekut arrijnë deri në 35 milionë euro.

Ndërsa kanë kërkuar nga qeveria dhe Banka e Shqipërisë marrjen e masave, siç janë shkurajimi i përdorimt të valutës në transaksione brenda vendit si dhe të konsiderohet opsioni që kursi i këmbimit me euron, të jetë gjysëm i lirë.

Nga Ministria e Finanave, kanë kërkuar ngrije të tatim-fitimit për vitin 2023, i cili parapaguhet; rimbushim i përshpejtuar i TVSH brenda një afati 10-15 ditësh si dhe të miratohet buxhet suplementar në formë subvencioni. Por pavarësisht se kanë kaluar afro 3 javë, ende nuk ka asnjë reagim.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications