25.5 C
Tirana
E shtunë, 13 Korrik 2024

Fatura për blerje energjie shkon në 12 mln euro – Tenderët e KESH, në 3 javë. Deri në mes të qershorit u kryen vetëm shitje e optimizim 

Duhen Lexuar

2.67 mln euro është vlera e shpenzuar për blerjen e enegjisë në një procedurë të zhvilluar së fundmi nga Korporata Elektorenergjetike Shqiptare. Energjia do të shërbejë për plotësimin e nevojave konsumatore deri në datën 7 korrik, ndërkohë që së bashku me 3 tenderët e tjerë të zhvilluar në harkun kohor të 3 javëve të fundit, kostot e importit arrijnë në rreth 12 mln euro.

Çmimi me të cilin është siguruar energjia në tregun e parregulluar në blerjen e fundit është rreth 106 euro/ mWh, ndërkohë që sa i takon të gjithë tenderëv të shpallur në faqen online të KESH, çmimet variojnë nga 76 euro/ mWh, në 118 euro/mWh.

Këto janë blerjet e para të energjisë nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare për këtë vit, pasi deri më tani nevojat janë plotësuar nga prodhimi i hidrocentraleve të Kaskadës së Drinit. Sivjet, deri në mesin e muajit qershor, situata hidrike favorizoi aktivitetin tregtar të gjenerueist publik të energjisë, që zhvilloi 2 tenderë për shitje energjie si dhe një sërë procedurash optimizimi. Në total, nga aktiviteti tregtar KESH ka gjeneruar gjatë këtij viti rreth 6.2 mln euro të ardhura.

Ola Mitre /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications