10.5 C
Tirana
E shtunë, 24 Shkurt 2024

Greqia u kërkon turistëve të eksplorojnë përtej ishujve për të parandaluar mbiturizmin!

Duhen Lexuar

Ndërsa në vitet e fundit ishulli grek në Detin Egje jugor është bërë një destinacion turistik super-popullor dhe një vend që duhet parë për influencer, zyrtarët e turizmit të vendit thonë se ka shumë më tepër për të zbuluar në Greqi përtej Santorinit – plus, do të jeni në gjendje të shmangni turmat duke qenë gjithashtu një turist më i qëndrueshëm.

Greqia ka qenë prej kohësh e përkushtuar për të promovuar turizmin e qëndrueshëm në territorin e saj dhe për të trajtuar ndikimin mjedisor të udhëtimeve bashkëkohore. Por për vendin, qëndrueshmëria do të thotë më shumë sesa thjesht ruajtja e peizazheve të tij me famë botërore.

“Ne nuk po flasim vetëm për ruajtjen e burimeve natyrore ose mbrojtjen e mjedisit. Për ne, qëndrueshmëria është gjithashtu diçka tjetër,” thotë Dimitris Fragakis, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Kombëtare Greke të Turizmit (GNTO).

“Ka të bëjë me atë se si komunitetet lokale përfshihen me turizmin, sepse ne duam që njerëzit të jenë pranë turizmit, jo kundër turizmit. “Ka disa raste të këqija këtu në Europë të vendeve që përballen me mbiturizëm, ku vendasit dëbohen nga shtëpitë ose lagjet e tyre. Ne nuk e duam këtë.”

Strategjia e Greqisë për të shmangur mbiturizmin është të zgjerojë destinacionet që njerëzit do të dëshironin të vizitonin në të gjithë vendin dhe të inkurajojë turistët të eksplorojnë Greqinë jo vetëm në verë, por edhe në dimër.

“Greqia nuk është vetëm diell dhe plazh, dhe nuk janë vetëm ishujt. Plazhet janë gjithashtu të bukura në Greqinë veriore dhe në Greqinë perëndimore. Askush nuk i njeh këto lloj vendesh. Kështu që ne duam t’i promovojmë ato. Ne duam t’u tregojmë njerëzve se mund të shkosh në shumë vende për të pasur një pushim cilësor”.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit