11.5 C
Tirana
E diel, 3 Dhjetor 2023

Kartat bazike, Derralla: Përfitues, nga pensionistët, te emigrantët – Drejtori i Mbikqyjes në BSH: Do kemi rritje të numrit të bankomatëve e të POS-eve

Duhen Lexuar

Drejtori i Mbikqyrjes pranë Bankës së Shqipërisë Denis Derralla shpjegon risitë pozitive që sjellin për qytetatrët shqiptarë kartat bazike. Në një intervistë eksluzive për Televizionin Scan, ai thotë se prej tyre do të përfitojnë shumë kompaniduke nisur nga pensionistët, deri te studentët, madje edhe emigrantët

Në një intervistë eksluzive për Televizionin Scan, Drejtori i Mbikqyrjes pranë Bankës së Shqipërisë Denis Derralla shpjegon risitë pozitive që sjellin për qytetatrët shqiptarë kartat bazike. Ai thotë se përfitues do të jenë shumë kategori, por në mënyrë të veccantë pensionistët.

Dërralla thotë se shtimi i kartave do të shoqërohet nga zgjerimi i shërbimeve bankare në shumë zona të vendit të cilat janë aktualisht të pambuluara, ndërkohë që do të kemi edhe shtim të bankomatëve si dhe të pajisjeve që mundësojnë blerjet përmes kartave.

Projektligji për kartat bazike është miratuar nga Këshilli i Ministrave ditët e fundit dhe synon synimin e përhapjes së shërbimeve bankare në gjithë territorin.

Lorenc Rabeta /

 

 

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit