30.5 C
Tirana
E hënë, 24 Qershor 2024

Katari ndalon alkoolin në stadiumet e Kupës së Botës dy ditë para fillimit të kampionatit!

Duhen Lexuar

FIFA ka njoftuar se alkooli nuk do t’u shitet më tifozëve të futbollit në stadiumet e Kupës së Botës në Katar. Lajmi vjen si një kthesë e papritur, pasi pijet alkoolike ishin vendosur të servireshin brenda arenave. Kjo tani është ndryshuar vetëm dy ditë përpara fillimit të turneut të dielën.

Lajmi është konfirmuar përmes një komunikate nga FIFA:

“Pas diskutimeve midis autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, është marrë një vendim për të fokusuar shitjen e pijeve alkoolike në Festivalin e Fansave të FIFA-s, destinacione të tjera të tifozëve dhe vende të licencuara, duke hequr pikat e shitjes së birrës nga perimetrat e stadiumit të Kupës së Botës 2022 të Katarit. Nuk ka asnjë ndikim në shitjen e Bud Zero, i cili do të mbetet i disponueshëm në të gjitha stadiumet e Kupës së Botës të Katarit.

Për Shoqatën e Mbështetësit të Futbollit (FSA), shoqatën e tifozëve anglezë, “ky ndryshim në minutën e fundit ilustron një problem më të gjerë: mungesën totale të komunikimit dhe transparencës së komitetit organizativ ndaj tifozëve”.

Lëvizja i jep gjithashtu një goditje të rëndësishme sponsorit të birrës së Kupës së Botës Budweiser, e cila ishte e vetmja kompani që u lejua të shiste birrë alkoolike brenda perimetrit të stadiumeve.

Në përgjigje të vendimit të Katarit, llogaria zyrtare e Budweiser në Twitter shkroi: “Epo, kjo është e cuditshme..”. Tweet-i u fshi më vonë.

Tema e alkoolit ka qenë një temë e nxehtë që kur Katarit iu dha e drejta e organizimit të Kupës së Botës në vitin 2010. Alkooli është i disponueshëm në Katar, por shitjet janë të kontrolluara rreptësisht.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications