30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

FIFA, 7,2 miliard euro të ardhura nga Kupa e Botës – Deri më sot janë shitur 2,95 milionë bileta. Një dhomë superluksoze, 3.200 euro/nata

Duhen Lexuar

Gati tre milionë bileta janë shitur për Kupën e Botës në Katar, njoftoi FIFA, duke zbuluar gjithashtu se turneu pritet të gjenerojë një rekord prej 7.2 miliardë euro. Kjo shifër përfaqëson të ardhurat e krijuara nga organi qeverisës i futbollit botëror gjatë katër viteve dhe tejkalojnë vlerësimin fillestar me 1 miliard.

Të ardhurat shtesë u rritën nga marrëveshjet tregtare me vendin pritës të Kupës së Botës. Qatar Energy është bashkuar si sponsor kryesor dhe sponsorët e rinj të nivelit të tretë përfshijnë bankën e Katarit QNB dhe kompaninë e telekomunikacionit Ooredoo.

FIFA gjithashtu këtë vit shtoi marrëveshje sponsorizuese të nivelit të dytë nga platforma financiare crypto.com dhe një ofrues blockchain, sponsori i saj i parë i ri amerikan në më shumë se një dekadë.

Fillimi i Kupës së Botës ka ringjallur interesin, pavarësisht kritikave ekstrasportive rreth organizimit të ngjarjes nga Katari. Radhët u krijuan jashtë qendrës së biletave të FIFA-s në Doha dhe tifozët raportuan për pritje të gjata për të blerë bileta në internet.

Sipas FIFA-s, 2.95 milionë bileta ishin shitur përpara ndeshjes hapëse të turneut mes Katarit dhe Ekuadorit.  Katari ka shitur tashmë më shumë bileta se Rusia, e cila nga ana e saj arriti të shiste 2.4 milionë për Kupën e Botës 2018. Tifozët nga Katari, Arabia Saudite, Shtetet e Bashkuara, Meksika, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe, Argjentina, Franca, India dhe Brazili kanë blerë më shumë bileta.

Por, në Katar ka më pak dhoma sesa tifozë. Ndërsa, edhe ato dhoma hotelesh ofrojnë çmime tepër të larta. Kështu, për një dhomë superluksoze mund të shpenzohen deri në 3200 euro për natë. Nga ana tjetër, 270 euro kushton një dhomë në një kontejner.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications