6.5 C
Tirana
E enjte, 22 Shkurt 2024

Ndërsa fuqitë e mëdha takohen në Azi, pjesa tjetër e botës është e detyruar të zgjedhë një anë!

Duhen Lexuar

Udhëheqësit botërorë po mblidhen në Phnom Penh këtë fundjavë për të parën në një seri samitesh ndërkombëtare në Azinë Juglindore gjatë javës së ardhshme, ku ndarjet midis fuqive të mëdha dhe konflikti kërcënojnë të lënë në hije bisedimet.

Ndalesa e parë është kryeqyteti kamboxhian ku liderët nga i gjithë Indo-Paqësori do të takohen së bashku me një samit të liderëve të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore (ASEAN), e ndjekur javën e ardhshme nga një takim i liderëve të Grupit të 20 (G20) në Bali dhe të Forumi i Bashkëpunimit Ekonomik Azi-Paqësor në Bangkok.

Formimi diplomatik i grumbulluar do të jetë një provë e oreksit ndërkombëtar për koordinim për çështje si ndryshimi i klimës, inflacioni global dhe rritja e çmimeve të ushqimeve në shpinë të pushtimit rus të Ukrainës dhe rimëkëmbjes ekonomike nga pandemia Covid-19 – dhe hera e parë që të tre ngjarjet po mbahen personalisht që nga fillimi i shpërthimit në 2020.

Ndarje të mprehta gjeopolitike të llojit që nuk janë parë në dekada të tëra mbi këtë kalendar politik, pasi lufta në Ukrainë ka transformuar rrënjësisht marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin, dy ekonomitë kryesore globale, SHBA dhe Kina mbeten të bllokuara në konkurrencë në rritje, dhe pjesa tjetër e botës shtypet për të zgjedhur një anë.

Mbetet e pasigurt nëse lideri rus Vladimir Putin do të shfaqet gjatë datave diplomatike. Presidenti i SHBA Joe Biden dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping pritet të marrin pjesë në dy nga samitet në Azinë Juglindore – një rajon që ka qenë prej kohësh në pikën zero për shaka me ndikim midis Pekinit dhe Uashingtonit.

Xi po rishfaqet në skenën botërore pas vitesh pa udhëtime gjatë pandemisë, pasi ka siguruar një mandat të tretë në pushtet që thyen normat, ndërsa Biden shkon drejt lindjes së freskët nga një performancë më e mirë se sa pritej nga partia e tij në zgjedhjet afatmesme në SHBA. Të dy do të pritej që ta paraqesin vendin e tyre si një partner më të fortë dhe aktor global më të përgjegjshëm se tjetri.

Të dy do të takohen ballë për ballë të hënën në periferi të G20, takimi i tyre i parë personal që nga zgjedhja e Biden, tha Shtëpia e Bardhë të enjten. Pekini konfirmoi të premten planet e udhëtimit të Xi në samitet e G20 dhe APEC dhe tha se ai do të zhvillonte takime dypalëshe me Biden dhe disa liderë të tjerë.

Bisedimet midis të dyve mund të ndihmojnë për të shmangur një përshkallëzim të tensioneve midis fuqive. Por për liderët që takohen gjatë serisë së samiteve në ditët në vijim, arritja e marrëveshjeve të forta për trajtimin e çështjeve globale –një pazar i vështirë edhe në kohën më të mirë – do të jetë një sfidë.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit