24.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Kështjella, pallati dhe fshati italian në shitje për vetëm 1.9 milionë euro – Çmimi është i diskutueshëm! (FOTOT)

Duhen Lexuar

A keni ëndërruar ndonjëherë të zotëroni kështjellën tuaj sekrete në një rajon të bukur të Italisë, duke u endur përgjatë mureve të saj të fortifikuara si një monark që vëzhgon mbretërinë e tij? Për më pak se çmimi i një shtëpie në qytet në qendër të Londrës ose një apartamenti në papafingo në qendrën historike të Romës, kjo ëndërr tani mund të bëhet realitet.

Kalaja mesjetare dhe fshati Serravalle, në gjysmë të rrugës midis qyteteve Modena dhe Bolonja në rajonin verior të Italisë Emilia Romagna, është në shitje për 1.9 milionë euro, ose rreth 2 milionë dollarë.

Tashmë i jetueshëm dhe i pajisur me ngrohje, kërkon vetëm rregullime minimale dhe çmimi është i diskutueshëm. E vendosur në kodra të gjelbra, kalaja vjen me një pjesë të fshatit, i cili mban të njëjtin emër dhe dikur ishte pjesë e çifligut të tij, i shtrirë në këmbët e tij. Ajo që ka për t’iu rrëmbyer është fortifikata e lashtë origjinale, e ngritur prej 1800 metrash katrorë e vendosur në një lartësi prej 400 metrash.

Prona përfshin kështjellën madhështore të ndërtuar mbi rrënojat e vendbanimeve pagane, një pallat madhështor me tre nivele të shekullit të 18-të të quajtur Palazzo Boccadiferro, ku pronarët aktualë jetojnë herë pas here, një shtëpizë gjuetie me pyje, një kullë vëzhgimi katërkatëshe, një vendkalim mahnitës panoramik dhe një park të harlisur 14,000 metra katrorë.

Serravalle është e përkryer për adhuruesit e natyrës, si dhe për ata që shpresojnë të shijojnë ofertat e kuzhinës së rajonit.

Prona është e rrethuar nga tavernat e shtëpive në fermë të quajtura agriturismi, që shërbejnë tagliatelle të shijshme të punuar me dorë al ragù dhe tortelini. Ka gjithashtu vreshta që prodhojnë verëra premium Pignoletto dhe DOC të Colli Bolognesi.

Shtigjet për ecje, çiklizëm dhe kalërim lëshohen në një mjedis rural, ndërsa aty pranë ka një fushë golfi me 18 vrima.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications