Home Shkence & Teknologji Pishina më e gjatë e pezulluar sapo u hap në ndërtesën ‘pa mur mbajtës’ më të gjatë në botë!

Pishina më e gjatë e pezulluar sapo u hap në ndërtesën ‘pa mur mbajtës’ më të gjatë në botë!

0
Pishina më e gjatë e pezulluar sapo u hap në ndërtesën ‘pa mur mbajtës’ më të gjatë në botë!

Dubai po bën bujë me strukturën e tij më të fundit të rekordeve. Rrokaqiejt binjakë të sapo hapur One Za’abeel janë shtëpia e ndërtesës më të gjatë të konsolit (pa mur mbajtës) në botë dhe mbi të, pishina më e gjatë e pezulluar e Emirateve të Bashkuara Arabe, e cila është 120 metra e gjatë.

Një konsol është një strukturë që lidhet vetëm në një skaj, dhe projektohet horizontalisht pa mbështetje, si një tabelë zhytjeje. Ai në One Za’abeel është pjesë e një strukture 230 metra të gjatë të njohur si “Lidhja”, me konsolin që shtrihet 67.5 metra mbi qytet.

Link lidh dy kullat e zhvillimit luksoz, duke ofruar një hapësirë për objektet e përbashkëta dhe komoditetet e stilit të jetesës, thotë Fadi Jabri, CEO i Nikken Sekkei Dubai, firma e arkitekturës pas ndërtesës.

Vendi është i ndarë në dysh nga një autostradë me gjashtë korsi, që nënkuptonte se ndërtimi i objekteve në nivelin e tokës nuk ishte i mundur dhe “ishte kjo nevojë për t’u ribashkuar me ato vende,” shpjegon ai. Zhvilluesit e pronës negociuan përdorimin e hapësirës poshtë dhe sipër rrugës, duke i lejuar ata të lidhin dy kullat me një qendër tregtare poshtë rrugës dhe Lidhjen e mësipërme.

Njëzet e pesë metra e lartë dhe e gjerë, konsoli përmban tre kate dhe është një destinacion kyç për mysafirët dhe banorët e hotelit të ndërtesës, thotë Badr Benryane, drejtor i ushqimit dhe pijeve në resortin One&Only Za’abeel, i cili zë 30 katet e larta të një nga kullat. Tetë restorantet e Link përfshijnë Tapasake, një restorant Nikkei pranë pishinës që shërben pjata japonezo-peruane.

Temperatura e rregulluar dhe me altoparlantë nënujorë, vendi unik i larjes është i hapur për mysafirët e hotelit dhe banorët e One Za’abeel, megjithëse turistët dhe banorët e Dubait mund të kenë akses me një leje ditore në pishinë, duke filluar nga 1,000 dirhemë (272 dollarë) për person dhe duke u ngjitur lart. deri në 10,000 dollarë për kabanat VIP që vijnë të pajisura me sistemin e tyre të tingullit, kondicioner, dushe, dhoma ngrënie dhe kopsht privat.

Dubai është shtëpia e disa pishinave rekord: në vitin 2021, Aura Skypool u bë pishina më e lartë në botë me pafundësi 360 gradë, dhe pishina më e lartë në botë me pafundësi brenda një ndërtese është pishina 293.9 metra e lartë në katin e 77-të të Adresës. Beach Resort në Portën Jumeirah të Dubait.

Lartësia 100 metra e Link-së dhe dritaret nga dyshemeja deri në tavan ofrojnë pamje 360 gradë në të gjithë qytetin deri në shkretëtirën përtej, nga e cila ndërtesa ka marrë emrin e saj (“Za’abeel do të thotë rëra e bardhë e rajonit”, shpjegon Badr) .

Konsoli nuk është i rëndësishëm vetëm për hapësirën sociale të ndërtesës, por edhe për dizajnin e saj: dy kullat u ndërtuan të anuar pak jashtë, kështu që pesha e The Link do t’i tërhiqte të dyja, duke forcuar strukturën e përgjithshme.

Me peshë rreth 10,000 tonë, ajo u ndërtua në tetë pjesë dhe u ngrit në vend me vinça gjatë tre ditëve, gjë që kërkonte që rruga më poshtë të mbyllej në disa raste. Projekti prej 1 miliard dollarësh fillimisht pritej të hapej në fund të vitit 2021, por u vonua nga Covid.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.