11.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars 2024

Pse Apple nuk po nxiton të prodhojë iPhone-in e parë të palosshëm në botë?!

Duhen Lexuar

A planifikon Apple të lëshojë ndonjëherë një iPhone ose iPad me një ekran të palosshëm? Nëse po, kompania nuk duket të jetë në ndonjë nxitim për ta nxjerrë atë nga ‘dera’. Në vend që të ‘hidhen’ tek Android për t’u ngjitur në ekranin e palosshëm, një grup inxhinierësh të talentuar kinezë pretendojnë se kanë hakuar së bashku iPhone-in e parë të palosshëm në botë dhe duket sikur ishte një makth i vërtetë për t’u ndërtuar.

Tashmë të gjithë i kuptojmë përfitimet e një pajisjeje celulare me një ekran të palosshëm. Kur paloset, mund të jetë po aq kompakt sa një smartphone duke e bërë të lehtë për t’u mbajtur në xhep dhe kur hapet, ofron dyfishin e ekranit, duke i bërë videot më interesante dhe faqet e internetit të duken si në një kompjuter.

Ekranet që mund të palosen në gjysmë pa u thyer duken krejtësisht futuriste, por ato nuk janë plotësisht elastike dhe pas një kohe, panelet fleksibël OLED do të fillojnë të shfaqin rrudha dhe dëmtime të tjera. Kjo është ndoshta një arsye e madhe pse Apple nuk ofron ende një pajisje me ekran të palosshëm, por ka kompromise të tjera që hyjnë në lojë gjithashtu në një pajisje që në thelb ndahet në gjysmë kur paloset, si hakerat e harduerit që qëndrojnë pas kanalit YouTube, The Aesthetics of Science and Technology.

Për videon ilustruese klikoni këtu!

Falsifikimi i iOS-it që funksionon në një pajisje ekzistuese me ekran të palosshëm është shumë më e lehtë sesa ndërtimi i një iPhone të palosshëm, dhe ka disa hapa videon e postuar nga kanali që fshihen shpejt, siç është kompleksiteti i riorganizimit të zorrëve elektronike të një iPhone në mënyrë që ai përshtatet brenda dy gjysmave të një guaskë të palosshme, pa ‘mërzitur’ iOS për sasinë e konsiderueshme të modifikimeve të nevojshme të harduerit. Por hakimi i një iPhone është larg të qenit i pamundur, dhe ne jemi të prirur të besojmë se ky hak mbresëlënës është i vërtetë, edhe nëse rezultatet nuk janë një pajisje për përdorim të përditshëm.

Trupi i dyfishtë i iPhone-it u krijua nëpërmjet një kombinimi të komponentëve të personalizuar të printuar 3D dhe pjesëve të shpëtuara nga një palë telefona inteligjentë të palosshëm Motorola Razr, mekanizmi i menteshave të të cilëve lë rreth shtatë milimetra hapësirë ​​brenda.

Kjo ishte e rëndësishme sepse në vend që të projektonin dhe të krijonin një ekran OLED të personalizuar për iPhone-in e tyre të palosshëm, gjë që bëjnë kompanitë si Samsung për qëndrueshmëri të përmirësuar, këta hakerë harduerikë e ripërdorën ekranin statik nga një iPhone X. Për ta bërë atë mjaft fleksibël për t’u palosur në gjysmë shtresat e ndryshme të ekranit do të ndahen, duke lejuar që paneli i ngurtë i xhamit në pjesën e përparme dhe shtresa e prekjes 3D poshtë, të hiqen plotësisht. Ky hap tingëllon mjaft i thjeshtë, por në fakt ishte pjesa më e vështirë e këtij hakimi, duke kërkuar 37 ekrane origjinale të iPhone X përpara se të ndanin me sukses të gjitha shtresat pa shkaktuar ndonjë dëm.

Pajisja përfundimtare, të cilën hakerët e quajnë iPhone V 0.1 për shkak kompleksitetit përfundimtar që doli, funksionon, por kërkonte përdorimin e një baterie shumë më të vogël, vetëm një altoparlant të vetëm dhe si MagSafe ashtu edhe karikimin me valë. Ekrani i tij, dhe disa nga instalimet elektrike të personalizuara brenda të nevojshme për të akomoduar menteshën, janë jashtëzakonisht të brishtë dhe kjo përpjekje e parë është pak a shumë një pjesë e ekranit, pasi ndoshta nuk do t’i mbijetonte përdorimit të rregullt të një dite.

Nëpërmjet një jailbreak për iOS, ata personalizuan sistemin operativ të iPhone në mënyrë që të ishte më i pajtueshëm me një ekran të palosshëm, duke përfshirë aftësitë e ekranit të ndarë, por mos prisni që ky ekip të hyjë në biznes duke bërë iPhone të palosshëm. Nëse hakimi nuk do të ishte mjaft i shtrenjtë, përgjigja nga ekipi ligjor i Apple do të ishte.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit