15.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Reformohet taksa e fjetjes në hotel – Kumbaro: Do të digjitalizohet për të shmangur informalitetin

Duhen Lexuar

Taksa e fjetjes në hotel e cila duhet të paguhet nga çdo turist do të reformohet, në mënyrë që të shmanget informalitetit në këtë drejtim dhe të rriten të ardhurat në buxhetin e shtetit.

Ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro, theksoi pas mbledhjes së qeverisë se deklarimi dhe administrimi i kësaj takse do të digjitalizohet.

Kjo taksë varion nga 35 lekë në 350 lekë për një natë qëndrimi, në varësi të kategorisë së bashkisë.

E pyetur nëse paketa e re fiskale do të përmbajë heqje të favorizimeve në sektorin e turizmit, Kumbaro theksoi se ulja e TVSH-së për strukturat akomoduese ka prodhuar efekte pozitive në regjistrimin e mbi 2500 njësive pranë Ministrisë.

Ministrja bëri me dije gjithashtu, se projektligji i truizmit i cili aktualisht është në fazë konsultimi, do të sjellë risi për sektorin.

Elisabeta Dosku/


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications