6.5 C
Tirana
E premte, 23 Shkurt 2024

Roma, një nga alternativat më të mira për të kaluar Festat e Fundvitit

Nga Skenat e Lindjes së Krishtit, tek Patinazhi përpara Castel Sant'Angelo; nga tregu krishtlindjeve në Piazza Navona, tek shijet e restauranteve Dar Conte, Sloppy's Roma apo Roma Beer Company në Campo de' Fiori; per te mos harruar Colosseum nën shkëlqimin e dritave të shumta...

Duhen Lexuar

Rrugët vezullojnë nga dritat e Krishtlindjeve, ndërsa monumentet e famshme shkëlqejnë nga pemët gjigante të Krishtlindjeve. Më poshtë do të gjeni disa mënyra se si mund të festoni një Krishtlindje magjike në Romë.

Tregu i Krishtlindjeve në Piazza Navona

Piazza Navona është një shesh i mrekullueshëm i stilit barok në Romë, ku ndodhet Tregu i Krishtlindjeve Piazza Navona, tregu më i famshëm i Krishtlindjeve në qytet. Tregu është i hapur pothuajse gjatë gjithë muajit dhjetor dhe mbyllet në javën e parë të janarit, që përkon me Festën e Epifanisë. Tregu ofron një sërë dhuratash për Krishtlindje, ëmbëlsira, pasta, lojëra dhe veshje.

Merrni pjesë në Meshën e Mesnatës në Bazilikën e Shën Pjetrit

Në qendër të Romës është Vatikani, mikroshteti më i vogël në botë. Ky shtet i pavarur është qendra e besimit katolik romak dhe shtëpia e Papës. Në periudhën e Krishtlindjeve, njerëz nga e gjithë Italia dhe e gjithë bota dynden në Bazilikën e Shën Pjetrit për të dëgjuar Papën gjatë kremtimit të Meshës së Mesnatës të Krishtlindjeve.

Darke Specifike Romane ose Kuzhine Tradicionale Italiane ne Campo De’ Fiori

Në një nga qëndrat dhe sheshet historike dhe më të bukura të Romës, mund të shijoni një darkë romantike apo dhe shoqërore e familjare, me gatime specifike Romane ose tradicionale Italiane në një nga resaurantet që ndodhen në shesh. Ju rekomandojmë të provoni të provoni restaurantin Dar Conte (Instagram) i cili ju ofron një larmishmëri gatimesh specifike romane dhe tradicionale Italiane të cilat mund ti shoqëroni me një gotë verë nga kantinat më të mira italiane dhe ndërkombëtare. Fare prane tij gjendet Sloppy’s Roma (Instagram) , një restaurant me specifike ndërkombëtare gatimi dhe me një shumëllojshmëri hamburgerash të shijshëem të bërë nga kuzhinerët profesionistë, të shoqëruar me një shumëllojshmëri birrash, koktejlesh apo verërash. Ndërkohë në kahun tjetër të sheshit do të gjeni një nga restaurantet më të vjetër në qendrën historike të Romës, Roma Beer Company – një restaurant tipik roman me kuzhinë specifike romane dhe me një shumëllojshmëri birrash dhe verërash. Eksperienca juaj në Romë nuk do të ishte e plotë pa provuar gatimet e shijshme të restauranteve ne fjalë.

Shijoni Skenat e Lindjes së Krishtit

Diçka që do të vini re nëpër qytet gjatë sezonit festiv janë Skenat e Lindjes. Popullariteti i Skenës së Lindjes, ose “Il Presepe”, i atribuohet Shën Françeskut të Asizit, një shenjtor i famshëm italian. Skenat e Lindjes së Krishtit mund të gjenden në çdo kishë, ndërsa më e madhja ndodhet në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan.

Çdo vit, skena bëhet në një vend të ndryshëm dhe figurat janë gjithmonë me përmasa reale. Megjithëse skena vendoset në fillim të dhjetorit, foshnja Jezus nuk vendoset në grazhd deri në prag të Mbrëmjes së Krishtlindjes. Nën Kolonadën e Sheshit të Shën Pjetrit ndodhet gjithashtu një ekspozitë e quajtur “100 Presepi”, e cila ka 100 skena të ndryshme të lindjes së Krishtit nga e gjithë bota.

Patinazh në akull pranë Kështjellës Sant’Angelo

Kështjella Sant’Angelo, e quajtur edhe Mauzoleumi i Adrianit, është një ndërtesë historike mbresëlënëse në Romë dhe një atraksion turistik që nuk duhet humbur. E ndërtuar fillimisht si një mauzoleum për perandorin Adrian dhe familjen e tij, ajo më vonë u shndërrua në një kështjellë për Papën dhe tani është një muze. Aty është ngritur një shesh i përkohshëm patinazhi në akull, në mënyrë që njerëzit të argëtohen gjatë dimrit. Kështjella ka një pamje të shkëlqyer të zonës përreth dhe është një mënyrë argëtuese dhe festive për të kaluar disa orë.

Colosseum nën magjinë e Krishtlindjeve

Coloseeum është një nga monumentet simbol të Italisë. Gjatë ditës, ju mund të eksploroni zonat publike (aksesi prioritar është domosdoshmëri për të mos pritur në radhë) ose të bëni një shëtitje në hapësirat e kufizuara, duke përfshirë katin e sipërm, atë të nëndheshëm dhe arenën. Natën ndizen dritat e jashtme të Koloseut dhe, gjatë sezonit festiv, një pemë e bukur e Krishtlindjeve vendoset jashtë, duke e bërë atë vendin e përsosur për një foto Krishtlindjesh.

Shijoni Panettone dhe Pandoro

Asgjë nuk thotë për ardhjen e Krishtlindjeve më shumë se kekët tradicionalë Panettone dhe Pandoro, kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat italiane. Panettone e ka origjinën nga Milano dhe bëhet nga një brumë i ëmbël me fruta të sheqerosura dhe rrush të thatë të përziera në të. Pandoro vjen nga Verona dhe zakonisht ka një ngjyrë të verdhë të ndezur dhe bëhet në formë ylli.

Në ditët e sotme, do të mund të provoni ëmbëlsirat tradicionale të Krishtlindjeve Panettone dhe Pandoro, si dhe variacione moderne të krijuara nga pastiҫierët e talentuar. Disa nga furrat më të mira në Romë për të provuar këto ëmbëlsira janë Antico Forno Roscioli, Grue, Pasticceria Bompiani dhe D’Antoni.

Shikoni një shfaqje Zampognari

Një zampogna është një lloj instrumenti tradicional italian me dy tuba. Zampogna mund të luhet në çdo kohë të vitit, por ajo ka një vend të veçantë në periudhën e Krishtlindjeve. “Tu scendi dalle stelle”, që do të thotë “Ti zbret nga yjet”, është një këngë tradicionale italiane e Krishtlindjeve që u krijua nga tingujt e muzikës zampona.

Shkoni në Koncertin e Krishtlindjeve

Koncerti i Krishtlindjeve është një ngjarje e veçantë që organizohet nga Vatikani çdo vit që nga 1993-shi. Është një festë e anës shpirtërore të Krishtlindjeve dhe të ardhurat shkojnë për mbështetjen e projekteve dhe organizatave të bamirësisë. Interpretuesit vijnë nga e gjithë bota dhe përfshijnë muzikën pop, rock, gospel, soul, këngëtarë të operës dhe muzikantë.

Provoni Vin Brulé

Vin Brulé është zgjedhja italiane e traditës europiane të verës së zier të Krishtlindjeve. Për të krijuar vin brulé, vera e kuqe përgatitet me agrume dhe erëza, duke përfshirë limon, portokall, anise, karafil, kanellë dhe arrëmyshk. Rezultati përfundimtar është shpeshherë mjaft i ëmbël. Në ndryshim nga shumica e versioneve europiane të verës me erëza, vin brulé zihet, që do të thotë se pjesa më e madhe e përmbajtjes së alkoolit avullon gjatë këtij procesi.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit