29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

“Shkurtohen” 1 mijë punonjës në dy javë – Eksportuesit: Qeveria të marrë masa, po humbim tregjet europiane

Duhen Lexuar

Fuqizimi i lekut po vijon të sjellë pasoja të rënda për eksportuesit të reflektuara në fuqinë, punëtore, ku vetëm në 20 ditët e fundit janë mbyllur 1 mijë vende pune.

Nga ana tjetër po ndikon në uljen e punësimit në nivel kombëtar duke qenë se vetëm sektori me material porositësi punëson mbi 75 mijë persona.

Disa shoqata eksportuese dhe organizata të mbrojtjes së të drejtave të punëtorëve janë bërë bashkë për të kërkuar nga qeveria marrjen e masave për këtë situatë.

Nga ana tjetër, eksportuesit po humbasin terren në tre partnerët kryesorë, siç janë Italia, Gjermania dhe Spanja.

Grupet e interesit kanë dalë në konkluzionin se në mungesë të reagimit nga ana e qeverisë, do të zhvillohen protesta të cilat do të jenë vetën fokus ekonomik.

Elisabeta Dosku/

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications