25.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Siguri të pamjaftueshme në teknologji dhe informacione, gjetjet e Kontrollit të Shtetit

Duhen Lexuar

Sisteme të amortizuara, ambiente kur ruhen serverët jashtë standardeve dhe siguri e pamjaftueshme për të ruajtur informacionet. janë këto disa nga gjetjet e Kontrollit të Lartë të Shtetit pas aludimeve të kryera në Universitetin e Tiranës, atë “Ismail Qemali” në Vlorë dhe “Luigj Gurakuqi” në Shkodër.

Nga kontrollet e kryera, KLSH ka gjetur se në mbështetja teknike për probleme me infrastrukturën digjitale të universitetit të Tiranës nuk kryhet fizikisht, por me anë të komunikimit me platformave elektronike.

Të tre universiteteve u është kërkuar që të marrin masa sa u takon rritjes së sigurisë dhe të hartojnë plane për minimizimin e parandalimin e risqeve të identifikuara, si dhe të bëhet monitorimi periodik i zbatimit të këtyre masave.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications