36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

globale

Pse kompjuterët kuantikë kërcënojnë sigurinë tonë globale?!

Mund të vijë një ditë e njohur si Q-Day, e cila do të shkatërrojë sigurinë globale siç e njohim ne. Mund të jetë pas...

Si panelet diellore lundruese në rezervuarë mund të revolucionarizojnë fuqinë globale!

Mbulimi i rezervuarëve me panele diellore lundruese mund të prodhojë tre herë më shumë energji sesa BE-ja aktualisht, ka zbuluar një studim. Panelet diellore...

Perspektiva e paqartë e ekonomisë globale, kriza dhe ekonomia e së ardhmes

Perspektiva e ekonomisë globale mbetet e paqartë dhe e rrezikuar nga inflacioni i lartë. Bankat qendrore në të gjithë botën po rrisin sërish interesat.Këtë...

Hungaria kundërshton taksën minimale globale – Vendi takson shumë pak korporatat e mëdha të huaja

Hungaria këmbëngul në kundërshtimin e saj ndaj një norme minimale globale të taksës së korporatave. Vendimi u konfirmua nga kryeministri i vendit Viktor Orban,...

Kush do ta fitojë luftën globale të prodhimit të çipave? – Europa me një histori të gjatë prodhimit

Që kur Uashingtoni filloi të ofrojë stimuj miliarda dollarësh për kompanitë e teknologjisë së lartë për t’u zhvendosur në Shtetet e Bashkuara, Evropa ka...

Rënie të rendimenteve globale të obligacioneve – Parashikimi për vitin e ardhshëm i J.P.Morgan, 2022 viti më i keq për obligacionet

Rendimentet globale të obligacioneve parashikohet të bien në vitin 2023 pasi balanca mes kërkesës dhe ofertës do të përmirësohet me 1 trilion dollarë, sipas...

UNESCO e quan ngrohjen globale kërcënimin kryesor për vendet e trashëgimisë botërore!

Sipas shkencëtarëve, një në pesë monumente historike dhe më shumë se një e treta e vendeve natyrore në botë mund të vuajnë ose të...

Falimentimi i FTX: Rregullatorët globalë monitorojnë platformat e kriptove!

Falimentimi i bujshëm i FTX e ka bërë më se të domosdoshëm rregullimin e sektorit të kriptove dhe monitorimi i platformave të tilla do...

Bota i largohet naftës?! – OPEC: Ekonomia globale ndodhet në një periudhë pasigurie të konsiderueshme

OPEC uli parashikimet për rritjen e kërkesës globale për naftë për vitin 2022 për të pestën herë që nga muaji prill i këtij viti;...

“Perspektiva ekonomike globale, më e zymtë” – FMN paralajmëron rreziqe të shumta përtej parashikimeve të mëparshme

Perspektiva ekonomike globale është dhe më e zymtë se sa ishte parashikuar muajin e kaluar, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, i cili përmendi një përkeqësim...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications