36.5 C
Tirana
E martë, 23 Korrik 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Italinë

Njohja reciproke e pensioneve me Italinë – Nga korriku, nis zbatimi i marrëveshjes mes të dyja vendeve

Prej muajit korrik, emigrantët shqiptarë në Itali do të përfitojnë nga zbatimi i marrëveshjes së nënshkruar midis vendit tonë dhe shtetit italian mbi njohjen...

Njohja e pensioneve me Italinë, marrëveshja në prag ratifkimi – Pritet të përfitojnë rreth 500 mijë shqiptarë  

Në mbledhjen e radhës, Këshilli i Ministrave ka propozuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Shqipërisë dhe Italisë në fushën e sigurimeve shoqërore. Kërkesa për...

Pensionet me Italinë, Parlamenti jep “ok” në 22 shkurt – Marrëveshja pritet të kalojë për miratim seancën e radhës. Ja kur hyn në fuqi

Qeveria shqiptare nuk humb kohë. Marrëveshja e firmosur me Italinë për njohjen reciproke të pensioneve, pritet të kalojë për miratim në seancën plenare të...

Marrëveshja e pensioneve me Italinë, afatet e zbatimit – Zv.ministrja e Ekonomisë: Si do aplikohet. Në rrugë të mbarë procesi edhe me Greqinë

Pas vitesh të tëra përpjekje, Shqipëria ka arritur që të finalizojë marrëveshjen me Italinë për njohjen reciproke të periudhave kontributive, për efekt pensioni. Në...

SCAN TV zbardh marrëveshjen me Italinë për pensionet – Dokumenti i firmosur nga dy ministrat. Si do të njihen kontributet?

Pas një përpjekje disa vjeçare, është finalizuar marrëveshja mes Italisë dhe Shqipërisë, për njohjen e periudhave kontributive për efekt pensioni. Televizioni Scan ka siguruar një...

Njohja e pensioneve me Italinë/ Sa shqiptarë dhe sa italianë përfitojnë

ISSH informon se marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Italisë u siguron bashkatdhetarëve tanë shpërblimin dhe të drejta të barabarta për punën dhe...

Çfarë përmban marrëveshja për pensionet me Italinë? – Përfitues rreth 500 mijë emigrantë shqiptarë në shtetin fqinj

Shqipëria dhe Italia finalizojnë të martën marrëveshjen për njohjen reciproke të kontributeve për sigurimet shoqërore. Janë rreth 500 mijë qytetarë shqiptarë emigrantë që jetojnë...

Energjetika, në 2024 nis puna për linjën nënujore me Italinë – Balluku: E nisim vitin me sfida të reja, synohet rritja e eksporteve

Investimet në energjetikë synojnë zgjerimin e mundësive të vendit për të tu bërë pjesë e lidhjeve rajonale dhe europiane. Ministrja e energjetikës Belinda Balluku...

Prioritetet në infrastrukturë dhe energji – Balluku: Përveç rrugëve, porte e aeroporte. Po “jetësojmë” linjën nënujore me Italinë

Përveç rrugëve, portet dhe aeroportet janë prioritetet kryesore infrastrukturore. Nga Kongresi i Partisë Socialiste, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku u ndal te zhvillimi...

Njohja e pensioneve me Italinë, “peng” i një firme! – Presidenti i shoqatës “Diaspora ’91-19’, Balla: Skema sesi do të funksionojë marrëveshja

Ajo çfarë po mban peng nisjen e procedurave në zbatim të marrëveshjes për njohjen e pensioneve me Italinë është firma nga Ministri i Jashtëm...

Latest news

- Advertisement -spot_img
WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications