29.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor 2024

Inflacioni ngec në Eurozonë, ushqimet dhe energjia mbajnë çmimet e larta në gusht

Duhen Lexuar

Inflacioni në eurozonë ka ndalur rënien që vazhdonte prej 3 muajsh radhazi. Në gusht, indeksi i çmimeve ngeci në 5.3%, njëlloj sa në korrik, siç raportojnë të dhënat parapraket të Eurostat.

Rritja e çmimeve të karburanteve dhe të energjisë elektrike ishin faktori kryesor që ndali stabilizimin e inflacionit, teksa ky tregues u regjistrua në ulje të lehtë për mallrat industriale, shërbimet dhe ushqimet.

Për këto të fundit, inflacioni vjetor zbriti në 9.8%, edhe pse ushqimet konsiderohen akoma shumë të shtrenjta.

Ngërçi i çmimeve në gusht, vjen pasi Banka Qendrore Europiane rriti sërish normën bazë të interesit. Me këtë tregues mbi mesataren e BE-së në tri ekonomitë kryesore të bllokut: Gjermani, Francë dhe Itali, duket se një tjetër rritje e normave do të jetë e pashmangshme në të ardhmen, një veprim që mund të ketë efekt në shtrenjtimin e mëtejshëm të kredive, përfshirë ato në valutë në vendin tonë.

Burimi: A2 CNN

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications