25.5 C
Tirana
E shtunë, 15 Qershor 2024

Porsche zbulon makinën e parë sportive hibride 911 – Çmimi fillestar: 164,900 dollarë!

Duhen Lexuar

Porsche zbuloi versionin e parë hibrid të prodhimit të makinës së saj sportive 911, me një çmim fillestar prej 164,900 dollarë. Hibrid 911 Carrera GTS 2025 shënon një ndryshim të rëndësishëm në makinën sportive gjermane, mes fokusit të industrisë së automobilave në rritjen e automjeteve të elektrizuara dhe shtrëngimin e standardeve të ekonomisë së karburantit.

Drejtuesit e kompanisë së kontrolluar nga Volkswagen kanë thënë se 911 do të ishte makina e fundit në portofolin e saj që ofron një variant tërësisht elektrik, nëse e bën ndonjëherë, për të ruajtur dinamikën e famshme të drejtimit të automjetit, të cilën ata thonë se hibridi e arrin.

911 Carrera GTS e re mund të përshpejtojë nga 0 në 60 mph në 2,9 sekonda 0,3 sekonda më shpejt se modeli i mëparshëm johibrid GTS dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 194 mph. Ai fuqizohet nga një motor hibrid boksier 3.6 litërsh i zhvilluar rishtazi që prodhon 532 kuaj fuqi dhe 449 paund çift rrotullues.

911 Carrera GTS hibrid do të jetë në dispozicion si një coupe duke filluar nga 164,900 dollarë. Një version i konvertueshëm ose kabriolet do të fillojë nga 178,200 dollarë. Të dyja janë të disponueshme në konfigurimin me lëvizje me rrota të pasme dhe me të gjitha rrotat. Porositja për modelet hibride tani është e hapur, me dërgesat që priten te tregtarët amerikanë në fund të vitit 2024.

Porsche është prodhuesi më i fundit i automjeteve që rrit ose shtoi automjete hibride në linjën e saj në mes të një adoptimi më të ngadaltë se sa pritej të automjeteve tërësisht elektrike. Linja e tij aktuale e elektrizuar përfshin gjashtë modele hibride plug-in Cayenne, tre modele hibride plug-in Panamera dhe 10 modele Taycan tërësisht elektrike. Ai gjithashtu ka përdorur motorë hibridë në gara, duke përfshirë 911.

Porsche tha se bazuar në kërkesën e klientëve, ajo pret që të paktën 80% e automjeteve të saj të shitura globalisht do të jenë pjesërisht ose plotësisht elektrike deri në vitin 2030. Modeli hibrid u zbulua të martën së bashku me një linjë të përditësuar të makinave sportive Porsche 911 për vitin e modelit 2025. e cila do të fillojë të mbërrijë në sallonet e Porsche në SHBA në vjeshtë. Automjetet johibride, në varësi të modelit, variojnë nga rreth 120,000 dollarë në më shumë se 241,000 dollarë për një 911 GT3 RS.

Përditësimet e 2025 911 përfshijnë dizajnet e tij të jashtme dhe të brendshme, duke përfshirë një grup instrumentesh plotësisht dixhitale për drejtuesit për herë të parë; performanca e përmirësuar e motorit; dhe pajisje standarde të përmirësuara të tilla si drejtimi i boshtit të pasmë për stabilitet më të madh.

Shitjet globale të Porsche në tremujorin e parë ishin 77,640 automjete, rreth 4% më pak se një vit më parë. Shitjet e 911 automjeteve ishin 2,510 njësi në SHBA, 30% më shumë nga tremujori i parë i 2023.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications