18.5 C
Tirana
E diel, 25 Shkurt 2024

Shirat favorizojnë shitjen e energjisë – KESH gjeneron të ardhura, problem shkarkimet e ujit nga disa hidrocentrale

Duhen Lexuar

Shirat e ditëve të fundit kanë favorizuar shitjen e energjisë elektrike nga Korporata Elektorenergjetike Shqiptare, por gjithsesi çmimet e raportuara nga KESH janë ndjeshëm më të ulta sesa ato në bursa, duke sjellë gjenerimin e më pak të ardhurave. Paralelisht, ndonëse KESH po kryen procedura shitjeje, niveli i liqeneve dhe prurjeve në Kaskadën e Drinit nuk është bërë publik, ndryshe nga praktika e ndjekur deri më tani, ku çdo të hënë bëheshin me dije të dhënat.

Bashkia Shkodër njoftoi 2 ditë më parë se mund të ketë shkarkime, bazuar në nivelin e prurjeve, por deri pasditen e së hënës nuk u raportuan vërshime uji. Ndeërkaaq, shkarkime uji u kryen nga liqeni i Bovillës, ku prefektura e Durresit njoftoi të dielën se Lumi Ishëm doli nga shtrati, si pasojë e tyre. Shkarkime uji u raportuan edhe hidrocentrali i Shkopetit, që një ditë më parë hapi portat, duke rrezikur përmbytjen e zonës së Milotit.

Por, teksa uji rrezkon përmbytjen e disa zonave, situate përthehet në favor të Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare, që po gjeneron të ardhura nga shitja e energjisë. Përmes një procedure të reralizuar të dielën u siguaruan 4.7 mln euro, pork jo shifër do të koishte qenë më e lartë, nëse do të ishin zbatuar referencat me Bursën e Hungarisë. Kjo pasi, të dielën çmimi në bursë ishte 300 euro/mWh, ndërsa në pik shkoi edhe 349 euro/mWh,  por KESH e shiti sasinë më të madhe të energjië me 220.84 euro/ mWh.

Në total, me këtë çmim janë shitur 11 400 mWh, ndërkohë që 2 000 mWh të tjerë u shtiën me një çmim edhe më të ulët, që shkon në 182.36 euro/mWh. Vetëm në njërën nga transhet është arritur që energjia të shitet me 300 euro/mWh.

Ola Mitre/

 


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit