16.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor 2024

Si do funksionojë plani suedez për “kapjen” e bizneseve? – Shtrihet përgjatë vitit. Fokusi, subjektet e reja që shkelin ligjin

Duhen Lexuar

Përgjatë vitit 2024, administrata tatimore do të ndjekë një plan suedez për evidentimin e bizneseve që shkelin legjislacionin në fuqi.  Sipas tatimeve, bashkëpunimi midis administratës tatimore shqiptare dhe administratës tatimore suedeze ka sjellë një kontribut për përmirësimin e kapaciteteve të zbulimit, trajtimit dhe ndjekjes së dukurive tatimore në Republikën e Shqipërisë.

Ekspertët suedezë kanë ndarë njohuritë dhe praktikat më të mira suedeze me qëllim për të krijuar një përqasje sistematike për projektin pilot në fushën e bizneseve/subjekteve të reja. Projekti pilot synon të përmirësojë kapacitetet e administratës tatimore në identifikimin dhe ndjekjen e bizneseve/subjekteve të reja, të cilët janë mospërmbushës për detyrimet tatimore.

Ky bashkëpunim pritet të sjellë përmirësim të efikasitetit dhe efektivitetit të administratës tatimore shqiptare në fushën e zbulimit, trajtimit dhe monitorimit të dukurive tatimore. Po ashtu, në këtë kuadër, po bashkëpunohet  edhe me administratat tatimore te Europës Juglindore nen drejtimin dhe asistencën e FMN-së

Konkretisht, është krijuar Komuniteti i Praktikes se Riskut në të cilin të gjithë përfaqësuesit shkëmbejnë eksperiencat e tyre më të mira për të mundësuar një funksionim efecient të marrëdhënieve me bizneset.

Në këtë mënyrë, administrata tatimore shqiptare po përshtatet dhe po merr mësime nga një model i suksesshëm ndërkombëtar, me shpresën për të përmirësuar sistemin e saj për zbulimin dhe menaxhimin e dukurive tatimore.

Elisabeta Dosku /


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications