30.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik 2024

Si panelet diellore lundruese në rezervuarë mund të revolucionarizojnë fuqinë globale!

Duhen Lexuar

Mbulimi i rezervuarëve me panele diellore lundruese mund të prodhojë tre herë më shumë energji sesa BE-ja aktualisht, ka zbuluar një studim. Panelet diellore janë një nga mënyrat më të lira dhe më efikase të prodhimit të energjisë elektrike, por gjithashtu zënë shumë hapësirë. Skemat inovative i kanë parë ato të lidhura me parkingjet e makinave, grumbullimet e plehrave dhe fermat. Tani, studiuesit po u bëjnë thirrje qeverive të investojnë në energjinë diellore lundruese.

Sipas një studimi të botuar në revistën Nature, mbulimi i 30 % të sipërfaqes së 115,000 rezervuarëve të botës me diell, mund të gjenerojë 9,434 teravat orë energji në vit. Kjo është më shumë se trefishi i prodhimit të energjisë në BE, i cili arriti në 2,785.44 teravat orë në 2021. Studiuesit në Universitetin e Kembrixhit po punojnë në krijimin e ‘fabrikave lundruese’ për të prodhuar karburant me zero neto. Ata kanë zhvilluar një gjethe artificiale lundruese e cila transformon dritën e diellit, ujin dhe dioksidin e karbonit në një lëndë djegëse të gjelbër. Në të ardhmen, gjethet e shumta mund të lidhen për të gjeneruar karburantin në një ‘shkallë industriale’.

Për të arritur zero neto, vendet duhet të investojnë në energjinë e rinovueshme. Sipas një studimi të vitit 2021, vendet mund të kenë nevojë të kushtojnë midis 0.5 dhe 5 % të sipërfaqes së tyre të tokës për panelet diellore në mënyrë që të dekarbonizohen plotësisht. Dielli mund të jetë shumë më i mirë për planetin sesa gazi natyror – por ai merr rreth 70 herë më shumë tokë për njësi të energjisë.

Kur hapësira është me çmim të lartë, planifikuesit mund të përfundojnë në mosmarrëveshje me fermerët, autoritetet lokale dhe ruajtësit. Panelet diellore lundrues mund të japin një zgjidhje. Ato janë njësoj si qelizat normale ‘fotovoltaike’, të cilat prodhojnë energji elektrike nga rrezet e diellit. Dallimi i vetëm është se ato notojnë në pontonë – duke i fituar pseudonimin “floatovoltaics”. Solar ka nevojë për një sipërfaqe ujore të qëndrueshme dhe pa hije, duke e bërë një kanal vaditës, liqen guroreje ose rezervuar vendin ideal. Sistemi i parë floatovoltaik u instalua në vitin 2008. Ferma diellore lundruese Dezhou Dingzhuang në Kinë është objekti më i madh në botë dhe mbulon afro 600 hektarë.

Më pak se 1 % e instalimeve diellore në botë janë aktualisht lundruese – por sipas studimit në Nature, ato kanë “potencial të madh”. “Duke marrë parasysh afërsinë e shumicës së rezervuarëve me qendrat e popullsisë dhe potencialin për të zhvilluar sisteme të dedikuara energjetike lokale, ne zbulojmë se 6,256 komunitete dhe/ose qytete në 124 vende, duke përfshirë 154 metropole, mund të jenë të vetë-mjaftueshëm me impiante lokale FPV (fotovoltaike lundruese) ”, shkruajnë autorët.

Panelet diellore lundruese gjithashtu mund të parandalojë humbjen e ujit nga avullimi. Sipas studimit, instalimi i kësaj sasie diellore do të kursente mjaftueshëm ujë për të furnizuar 300 milionë njerëz në vit. Ndërsa bota nxehet, mbajtja e lëndëve djegëse fosile në tokë është gjithnjë e më e rëndësishme. Sipas projektit GLOBAL Carbon, ne kemi 380 miliardë ton CO2 të mbetur në buxhetin global të karbonit.

Kjo është sasia e dioksidit të karbonit që ne mund të lëshojmë dhe ende kemi një shans 50 për qind për të shmangur 1.5 gradë ngrohje. Në vitin 2022, emetimet e karbonit arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 36.8 miliardë ton. Por nuk janë të gjitha lajmet e këqija. Vendet po derdhin gjithashtu para në burimet e rinovueshme. Në vitin 2022, era dhe dielli prodhonin një të pestën e energjisë elektrike të BE-së – hera e parë që burimet e energjisë së pastër kanë prodhuar më shumë energji elektrike sesa gazi fosil.


Burimi: ScanTv.
Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.

- Reklama -
spot_img
- Reklama -

Artikujt e Fundit

WallStreet.al Deshirojme tju informojme per cdo artikull te ri qe publikojme ne web.
Dismiss
Allow Notifications